Tığ İşi Kare Battaniye Örneği Nasıl Örülür

Tığ işi motifli battaniye modelleri arasında yer bulacak olan harika bir motif anlatımı ile yine beraberiz. Kare motif battaniye örneği ile harika bebek battaniyeleri ve yetişkin battaniyeleri öreceksiniz.

Daha önce kare motif paylaşımlarım olmuştu ama bunların çoğu anlatımlı değillerdi. Bu seferkinde ise baştan sona nasıl yapıldığının açıklaması var. Hem de resimli anlatımları da mevcut olan bu battaniye modelini kolay bir şekilde örebilirsiniz.

Kare Battaniye Motifinde Kullanılan Tığ Teknikleri

  • Zincir
  • Yarım sık iğne
  • Sık iğne
  • İkili tırabzan

Kare Battaniye Örneği Yapılışı

Battaniye motifi toplamda 8 turdan oluşmaktadır. Arzu ettiğiniz kare boyutuna ulaşana kadar 7 – 8 arasındaki turlar tekrarlanmaktadır. Başlangıcı diğer kare ve yuvarlak motiflerde olduğu gibi merkezden halka oluşturmak sureti ile yapılmaktadır. Bu ilk turumuzu oluşturmaktadır. Sonrasında diğer turlarda ikili tırabzanlar, zincirler, yarım sık iğneler ve sık iğneler ile kare motifin elde edilmesi sağlanmaktadır. Son olarak kare battaniye motifin kenar oyası da yapıldıktan sonra elde ettiğimiz kare motifleri birleştirip güzel battaniyemize kavuşacağız.

Tığ İşi Kare Battaniye Motifi Şeması
Tığ İşi Kare Battaniye Motifi Şeması

1. Tur:

5 zincir çekilir, daha sonra şu işlemler 7 kez tekrarlanır: 1 ikili tırabzan ve son zincirde 1 zincir; 4. ve 5. zincirlerde yarım sık iğne yapılır.

2. Tur:

1 zincir çekilir, 1 zincirin boşluğunda 1 sık iğne yapılır ve şu adımlar 4 kez tekrarlanır: 1 zincirin sonraki boşluğunda 7 ikili tırabzan örülür, 1 zincirin sonraki boşluğunda 1 sık iğne örülür ve sık iğnede yarım sık iğne yapılır.

3. Tur:

4 zincir çekilir, altta aynı sık iğnede şu işlem adımları uygulanır: 1 ikili tırabzan, 3 zincir, 1 ikili tırabzan, 1 zincir, 1 ikili tırabzan yapılır. Sonra 3 kere şunlar yapılır: 5 zincir, 1 ikili tırabzan, 1 zincir, 1 ikili tırabzan, 3 zincir, 1 ikili tırabzan, 1 zincir, altta aynı sık iğnede 1 ikili tırabzan örülür. Tur sonunda yapılacaklar: 2 zincir, 2. zincirde 1 ikili tırabzan örülür.

4. Tur:

1 zincir çekilir, 7 ikili tırabzan grubunun ortasında (dördüncü) 1 sık iğne yapılır. 2 ilmeğin zinciri ve ikili tırabzan sık iğnenin içinde olmalıdır.

O zaman dördüncü zincir boşluğunda 7 ikili tırabzan, üçüncü zincirin boşluğunda 1 sık iğne, 1 zincirin boşluğunda 7 ikili tırabzan yapın. Şunları 3 kez tekrarlayın: İkili tırabzanın ortasında 1 sık iğne, 1 zincirin boşluğunda 7 ikili tırabzan, üçüncü zincirin boşluğunda 1 sık iğne, 1 zincirin sonraki boşluğunda 7 ikili tırabzan ve sondaki zincirde yarım sık iğne yapılır.

5. Tur:

Sonraki adımlar şu şekildedir:

“Orta ilmek 1’in başlangıcı”: 4 zincir, aşağıdaki sık iğnede 1 ikili tırabzan örülür.

5 zincir çekilir.

“Nokta 1”: 1 ikili tırabzan, 1 zincir, 1 ikili tırabzan, 3 zincir, 1 ikili tırabzan, 1 zincir, 1 sık iğnenin aşağısında 1 ikili tırabzan örülür.

“Orta ilmek 1”: 5 zincir, 1 ikili tırabzan, 1 zincir, sık iğnenin aşağısında 1 ikili tırabzan örülür ve tüm işlemler son 5 ilmeğe kadar tekrarlanır. Sonra 5 zincir örülür.

Şu adımlar 2 kez tekrarlanır: “Nokta 1”, “Orta İlmek 1” (yukarıda görebilirsiniz), daha sonra “Nokta 1” tekrarlanır, 2 zincir ve ikinci zincirde 1 ikili tırabzan örülür.

6. Tur:

Sonraki adımlar:

“Orta ilmek 2’in başlangıcı”: 1 zincir, orta (dördüncü) ikili tırabzanda 1 sık iğne, 1 zincirin boşluğunda 7 ikili tırabzan yapılır.

Orta (dördüncü) ikili tırabzanda 1 sık iğne yapılır.

“Nokta 2”: 1 zincirin boşluğunda 7 ikili tırabzan, 3 zincirin boşluğunda 1 sık iğne, 1 zincirin sonraki boşluğunda 7 ikili tırabzan yapılır.

“Orta ilmek 2”: Son ilmeğe kadar orta ikili tırabzanda 1 sık iğne, 1 zincirin boşluğunda 7 ikili tırabzan şeklinde tekrarlama yapılır. Orta ikili tırabzanda 1 sık iğne örülür.

Şunlar 2 defa yapılır: “Nokta 2”, “Orta ilmek 2” (yukarıda görüldüğü gibi), daha sonra “Nokta 2” tekrarlanır, zincirde yarım sık iğne yapılır.

7. Tur:

Sonraki adımlar çalışılır:

“Orta ilmek 1’in başlangıcı” (5. Tura bakınız).
“Orta ilmek 1” (3 kez tekrarlanır).

2 kez şunlar yapılır: “Nokta 1”, “Orta ilmekler 1” (yukarıda açıklaması var), daha sonra “Nokta 1” tekrarlanır, 2 zincir ve ikinci zincirde 1 ikili tırabzan yapılır.

8. Tur:

Sonraki adımlara geçilir:

“Orta ilmek 2’nin başlangıcı” (6. Tura bakınız).

“Orta ilmek 2” (6. Tura bakınız).

“Nokta 2” (6. Tura bakınız).

“Orta ilmek 2” (6. Tura bakınız).

Sonra 2 kez yapılır: “Nokta 2”, “Orta ilmek 2” (yukarıda görülebilir), daha sonra “Nokta 2” tekrarlanır, zincirde yarım sık iğne yapılır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı