Tığ İşi Kare Battaniye Motifi Yapımı

Tığ İşi Kare Battaniye Motifi Yapımı
Tığ İşi Kare Battaniye Motifi Yapımı

Büyüklüğünü istediğiniz şekilde ayarlayabildiğiniz kare şeklindeki tığ işi motif yapımı ile ilgili bir video paylaşacağım. Bu videodaki kare motif ile güzel battaniyeler ve yatak örtüleri yapabilirsiniz. Birden fazla renkte ip ile ördüğünüzde daha güzel sonuçlar alabilirsiniz.

Bu güzel tığ işi kare motif modeli yapımına orta kısmından başlanmaktadır. İstenilen büyüklüğe gelene kadar turlar şeklinde dönerek örülmektedir. Videodaki örnek battaniye motifi bebe yünü ve 5 numaralı tığ ile örülmüştür. Yapımı basit fakat görüntü olarak şık ve güzel bir bu motifler birbirlerine eklenmek suretiyle battaniyeler örülmektedir.

Başlangıç için 7 tane zincir çekilip ilkine kapatılarak bir yuva elde edilmiştir. Kare motif modelinin göbek kısmı 3 tane yan yana üçlü tırabzanların 4 kez tekrarlanması ile yapılmıştır. Üçlü tırabzan gruplarının aralarına da 3 zincir yapılmıştır.

Tığ İşi Yeni Model Kare Motif Yapımı
Tığ İşi Yeni Model Kare Motif Yapımı

İkinci turda kaydırma tekniği ile yuva içerisine gelinmiştir. Bu yuva ve diğer yuvalar içerisine aralarında 3 zincir olacak şekilde 2 tane üçerli üçlü tırabzan yapılmıştır. Yuva geçişleri 1 zincirle gerçekleştirilmiştir.

Üçüncü tura motifin köşesindeki yuvaya ip sabitlenerek farklı renkte ip ile başlanmıştır. Bu turda köşelere aralarında 3 zincir olacak şekilde 2 kez yan yana 3 adet üçlü tırabzan yapılmıştır. Ortalarda yer alan yuvaların içine de 1 sırası ile 1 üçlü-1 dörtlü-1 üçlü tırabzan örülmüştür. Ortadaki dörtlü tırabzanı yapmak için bir alt turdaki üçlü tırabzanların ortasındakinin altından girilmiştir.

Diğer turlarda da üçüncü turda yapılan işlemler uygulanmaktadır. Her turda orta yuva sayıları artacaktır ve hepsine yine ortalarda uygulanan işlem yapılacaktır.

Tığ İşi Kare Battaniye Motifi Yapımını Anlatan Video:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı