Tığ İşi Kardan Adam Yapımı

Tığ İşi Kardan Adam
Tığ İşi Kardan Adam

Tığ işi ile sadece kazak, hırka, yelek vb. örülmüyor. Bunun haricinde süsleme, dekorasyon ve hediye amaçlı güzel projelerde de tığ işi örgü çalışmalarına rastlayabiliyoruz. Bu konumda bu yine bu amaçla örülen bir aplike çalışmasından örnek alınan tığ işi kardan adamı yapımından bahsedeceğim.

Resimlerden anlaşılacağı üzere iki farklı kardan adam modeli görülmektedir. İlkinde şapkalı bir kardan adam, ikincisinde ise kulaklıklı bir kardan adam bizi karşılıyor.

Tığ İşi Kardan Adam Yapımı
Tığ İşi Kardan Adam Yapımı

Malzemeler:

5 numara tığ
197 g ağırlığında akrilik bir yumak iplik
2 küçük amigurumi’de kullanılan plastik gözler ve 3 tane de büyük amigurumi gözü
1 adet goblen iğne (yün dikiş iğnesi)

Tığ işi kardan adam süsü bittiğinde 18 cm boyunda ve 13 cm de eninde olacaktır.

İki ayrı model öreceğimiz için iki adet kardan adam gövdesine ihtiyacımız olacaktır.

Tığ İşi Kardan Adamın Gövdesinin Yapımı

Beyaz ip kullanarak örülmüştür.

Bir sihirli halka oluşturuyoruz. 2 zincir çekerek halka içerisine 10 ikili tırabzan yapıp birleştiriyoruz. Sonunda 2 zincir yapıyoruz. Böylece ilk turumuzu yapmış oluyoruz.

İkinci turda her bir ikili tırabzanın içine tekrar ikili tırabzan yapıp kapatıyoruz ve ardından 2 zincir çekiyoruz. Toplamda 20 ikili tırabzanımızın olması lazım.

Üçüncü turda her ilmeğe ikili tırabzanlar örüp 2 zincirle devam ediyoruz. Bu sırada 40 ikili tırabzana ulaşmış olmamız gerek.

Bu turdan sonra sıralar şeklinde çalışacağız.

Dördüncü sırada 1 zincir çekip 1 sık iğne yapıyoruz. Sonra bir tekli tırabzan yapıp sonraki 3 ilmeğe de 2 ikili tırabzan örüyoruz. Tekrar tekli tırabzan, sık iğne yapıp, 1 zincir çekerek dönüyoruz.

Beşinci sıraya 1 sık iğne ve 1 tekli tırabzan yaparak başlıyoruz. Sonraki 6 ilmekte 2 ikili tırabzan örüyoruz. Devamında tekli tırabzan ve sık iğne yapıp, 1 zincir çekip dönüyoruz.

Altıncı sırada 1 sık iğne ve 1 tekli tırabzanla başlayıp sonraki 12 ilmekte ikili tırabzan yapıyoruz. Bir tekli tırabzan ve sık iğne yapıp dönüyoruz.

Ardından şu adımlarla devam edin: Kardan adamın alt turu boyunca sonraki ilmekte 1 sık iğne, kardan adamın altındaki her kalan ilmekte 1 ikili tırabzan, sonda 1 sık iğne yapın ve kardan adamın kafasının diğer tarafına kapatın.

Tığ İşi Kardan Adamın Havuç Burnunun Yapımı

Havuç için kavuniçi ya da istediğiniz renkte bir ip belirleyin.

Üç zincir çekin, tığınızla ikinci zincirin içine ilmek kaydırın, sonunda 2 sık iğne yapın. Uzun bir kuyruk bırakarak kenarları kapatın.

Kardan Adamın Gövdesi
Kardan Adamın Gövdesi
Kardan Adamın Kafası
Kardan Adamın Kafası

Kardan adamı gövdelerinin üzerine amigurumi gözlerini ve ördüğünüz burnu dikişle ekleyin. İsterseniz dikişle gülümseyen bir ağız de yapabilirsiniz.

Kardan Adamın Şapkası
Kardan Adamın Şapkası

İki gövde parçasında birlikte ilmek kaydırın.

Tığ İşi Kardan Adam Nasıl Yapılır
Tığ İşi Kardan Adam Nasıl Yapılır

Tığ İşi Kardan Adamın Şapkasının Yapımı

Siyah iplik kullanabilirsiniz.

İlk sırada 9 zincir çekin. Tığ ile ikinci zincire bir sık iğne ile kapatın ve zincirin geri kalan kısmını da aynı yöntemi uygulayın. Bir zincir çekip dönün.

İkinci sırada her bir çapraz ilmekte sık iğne yapın. Yine sonunda 1 zincir çekip dönün. Toplamda 8 sık iğneniz olmalı.

Örgüyü kapatın ve ipliği bir ilmeğin içine tekrar sabitleyin.

Üçüncü sırada 6 ilmekte sık iğne yapıp, 1 zincir çekerek dönün.

Dördüncü ve beşinci sırada her bir çapraz ilmekte sık iğne yaparak 1 zincir çekip dönün.

Örgüyü kapatın ve kardan adamın üzerine dikmek için ipten uzun bir kuyruk bırakın.

Şapkanın sağlam olabilmesi için 2 adet yapın ve kardan adamın üzerine birlikte dikin.

Tığ İşi Kardan Adamın Kulaklıklarının Yapımı

Bundan 2 adet yapıyoruz. İlk önce bir sihirli halka oluşturuyoruz. Bir zincir çekip halka içerisine 10 sık iğnesi yapıyoruz. Birleştirip kuyruk bırakarak tutturuyoruz. Kulaklıkları başın her iki yanına dikiyoruz. Tekrar aynı ipi kullanarak başın üst kısmından bir kulaklıktan diğerine kadar ilmek kaydırıp iki kulaklığı birleştiriyoruz.

Tığ İşi Kardan Adamın Atkısının Yapımı

Atkı için 50 zincir çekin ve örgüyü kapatın. Biraz saçak yapmak için zincirin her iki ucunda bir düğüm oluşturun ve düğümlerin altında ipliği kesin. Kardan adamın boynuna atkıyı bağlayın.

Son parça olan atkıyı da tığ işi kardan adamımıza ekledikten sonra ister hediye edin, isterseniz de evinizin bir köşesinde dekorasyon amaçlı kullanın.

Tığ İşi Örgü Kardan Adam Süsü
Tığ İşi Örgü Kardan Adam Süsü
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı