Tığ İşi Karanfil Modeli Nasıl Yapılır?

Farklı görsel sonuçları aldığımız el işlerimiz içinde elbette ki tığ işleri inanılmaz ve etkileyicidirler. Özellikleri bakımından en harika sonuçları en aktif şekilde bizlere sunan, bu özel modeller ile yapılamayacak şey neredeyse yok gibidir. Harika dantellerin yanı sıra, güzel tığ işi örgü modelleri ile şallar, yelekler, çantalar ve örtüler yapabiliriz. Tüm bunlar aslında bizlerin hayal gücü ile sınırlı olan işlemlerdir. Bizler de sizin için merak edilen, oldukça hoş bir görüntüye sahip olan tığ işi karanfil modeli yapımını paylaşmak istedik. Farklı şekillerde karşımıza çıkan bu model ile sizler de çok hoş şallar ve yelekler yapabilirsiniz. Yapımı inanılmaz kolay ve sonucu harika olan bu proje için uygun kalınlıkta ip ve tığ gerekiyor.

tığ işi karanfil modeli

Modelinizin al kısmı zincir ile başlıyor. Yapılacak olan ürünün cinsine göre zincir çekerek işleme başlayın. İstenilen uzunluğa geldiğinizde 3 zincir daha çekin. Tığınıza ip alın ve 4 kez uzun ip çekerek, sıralı bir şekilde 5 zincir içinde girip çıkın.

İkinci resimde ki gibi ip alarak, aldığınız uzun iplerin hepsinden geçiş yapın ancak hemen kesmeyin.

tığ işi karanfil modeli resimli anlatım

Resimde de görüldüğü gibi 2 ilmek elinizde beklerken ip alın ve bunları kesin. Şimdi son işlemi yaptığınız yer içinden yeniden tığınızın gagasını sokun ve ip alıp 5 kez buraya büyükçe bir delik oluşturacak şekilde işlem yapın. Bu işlemin detayını aşağıda ki resimde görebilirsiniz.

tığ işi karanfil resimli anlatım

Solda yinelediğimiz işlemi görüyorsunuz. Şimdi en başta yaptığımız işlemi yapalım ve 4 kez uzun çekerek bekleyelim, tığa ip alıp, aynı işlemleri sıra sonuna kadar tekrarlayıp tığ işi karanfil modeli çalışmasının ilk sırasını bitirelim.

tığ işi karanfil modeli nasıl yapılır

İşlem bu şekilde ilerleyecektir.

tığ işi karanfil modeli yapımı

Sıra sonuna kadar aynı motifi tekrarlayacağız.

tığ işi karanfil modeli anlatımlı

2 nci sırada 5 zincir örün ve aşağıda ki modelim tam ortasına sık iğne yapın. Bu şekilde sıra başına kadar geri gelin.

İlk sırada zincir üzerine yaptığımız işlemi yineleyeceğiz. Kısacası tığ işi karanfil modeli iki sıradan oluşacak. Zincir ve üzerine yapılan özel motif uygulaması. Bu şekilde dilediğiniz modeli, istediğiniz büyüklükte sizler de yapabilir ve kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Sevimli Şapka Örnekleri başlıklı makalemizde kardan adamlı şapka modeli, sevimli şapka modelleri ve şişle örgü hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevgi

25 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım. Benim hakkımda daha detaylı bilgi için Ben Kimim sayfama bir göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir