Tığ İşi Kalpli Fıstık Bere Modeli Yapımı

Tığ İşi Kalpli Fıstık Bere Modeli
Tığ İşi Kalpli Fıstık Bere Modeli

Örgü liflerde sıklıkla gördüğümüz fıstıkların bere modellerine uygulanmış biçimlerini daha önceki konularımızda paylaşmıştık. Bu paylaşımlarımızda berelerde çapraz fıstık modeli kullanılmıştı. Şimdi de bir farklı model olan kalpli fıstıklarla bere modeli yapılışını paylaşacağız.

Resimlerden belki belli olmuyor ama 3 farklı renkle örülmüştür. Bu güzel kalp fıstıklı bere modeli örülmesinde Nako Lame Fine marka ip ile 3,5 numara tığ kullanılmıştır. Çok kalın iplerle örülmesi tavsiye edilmemektedir. Şal ipi ya da lif ipi gibi iplikler kullanıldığında fıstıklar kendini daha belli etmektedir.

Kalpli Fıstık Bere Modeli Nasıl Örülür?

Bu yeni bere modeline lastiğinden başlanmıştır. Bunun için ilk olarak örülecek baş ölçüsünde zincir çekilmiştir. Zincir üzerine yapılacak kalpli fıstık örneklerinin kurulması için 6 ve 6’nın katları şeklinde çekilmelidir. Ardından klasik tığ işi lastik çalışılmıştır. Bu da ikili tırabzanların bir önünden bir arkasından tığı geçirilerek örülen tırabzanlarla yapılmıştır.

Tığ İşi Kalpli Fıstık Bere Örneği
Tığ İşi Kalpli Fıstık Bere Örneği

Lastik aşamasından sonra fıstıkların yerleri için 3 zincirli yuvalar oluşturulmuştur. Ardından da örgüye beyaz ip de ilave edilerek 3 zincirli yuvalar içerisine arada 2 zincir çekilmek şartıyla 4 dolumlu iki fıstık çalışılmıştır. Sonra 1 zincirli yuva atlanarak bu işleme sıra sonuna kadar devam edilmiştir.

Sonraki sırada koyu pembe ipe geçilerek bu sefer bir alt sırada boş bırakılan 3 zincirli yuvalar içerisine ikili fıstıklar çalışılmıştır. Bir sonraki sırada açık pembe ve ondan sonra da bu 3 rengin dönüşümlü çalışımı ile istenilen uzunluğa gelene kadar ilerlenmiştir. Daraltma da fıstıklar arasındaki zincir sayılarında eksiltmeye gidilerek yapılmış ve berenin tepesi kapatılmıştır. Bereye ponpon dikilerek kullanıma hazır hale getirilmiştir.

Kaynak: https://youtu.be/i6J7H1bytQU (Crochet Örgü Atölyesi)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı