Tığ İşi Kalem Oyası Yapımı

Tığ İşi Kalem Oyası Yapımı
Tığ İşi Kalem Oyası Yapımı

Yapımı oldukça istek alan toplanış şekli farklı yeni model kalem oyası yapımı bu videoda anlatılmıştır. Aslında kalem oyası denilmiş ama dondurma çubuğundan faydalanılmıştır. İstenilirse ilmekler kalem kullanılarak da toplanabilir. Bu oya modeli tığ işi bir oya modelidir.

Toplamda iki farklı renkte oya ipinden yararlanarak yapılan yeni kalem oyası için verilecek ara tığ batısı ile belirlenmektedir. Tığ işi kalem oyası 2 sıradan ibarettir. İlk başlarken modelin kurulumu için 7 tane kutucuk yapılmıştır. Bu kutucuklar da 2 zincir çekilip yazma kenarına kapatılmak sureti ile oluşturulmuştur.

Yeni Kalem Oyası Modeli
Yeni Kalem Oyası Modeli

Yedi kutucuk yapıldıktan sonra 10 tane zincir çekilmiş ve oya döndürülerek üçüncü tığ batısının tepesine kapatılmıştır. Bir zincir çekilip ön yüze dönülmüş ve 10 zincirli yuva içine ilmek uzatılarak dondurma çubuğuna geçirilmiştir. Sonrasında 2 zincir çekilmiş ve son çekilen zincir uzatılarak yine çubuğa yerleştirilmiştir. Bu şekilde 15 tane ilmek çıkarılmıştır. Bu ilk sıra bu şekilde sürekli tekrarlanarak yazma kenarı boyunca sürdürülmüştür. Model araları arasına 10 kutucuktan oluşan 2 zincirli tığ batısı motifi yapılmıştır.

Yeni model tığ işi kalem oyası ikinci sırasına geçmeden önce ilmeklerin içinden dondurma çubuğu çıkartılmıştır. Farklı renkte oya ipi 7 kutucuğun başındakine tutturularak 2. sıraya başlanmıştır. Küçük bir örümcek çekilerek uzatılan 15 ilmekten ilk 5 tanesi birlikte kapatılarak üzerine 5 zincirli 5 adet pimpirik yapılmıştır. Diğer kalan uzun ilmekler de 5’erli guruplar halinde aralarında örümcek olacak şekilde toparlanmış ve tepelerine örümcek yapılmıştır. Bu sırada bu yöntemle tüm yazma kenarı boyunca tekrarlanmıştır.

Tığ İşi Kalem Oyası Yapılış Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı