Tığ İşi Kabuklu Kutu Örgü Modeli Yapımı

Tığ İşi Kabuklu Kutu Örgü Örneği
Tığ İşi Kabuklu Kutu Örgü Örneği

Resimli anlatım tığ işi örgü örneklerinden bir başkası ile beraberiz. Bu kez de çok şık bir örgü modeli sizleri bekliyor olacak. Tığ işi kabuklu kutu örgü örneği olarak adlandırılan bu model ile çok güzel bebek battaniyeleri, örgü bereler, bebek hırkaları örebilirsiniz.

Aşağıda sizlere yapımını anlatacağım bu kabuklu kuru örgü modeli kare battaniye için düşünülmüş. Anlatım şekli de battaniyeye göre yapılmış.

Tığ İşi Kabuklu Kutu Örgü Modeli Kullanılan Tığ Teknikleri:

Örgü modeli sıralarının anlatımında kullanılan teknikler aşağıdaki gibidir. Front Post Single Crochet (İlmeğin önündeki ilmeğe batılarak sık iğne örme) ve Shell (Kabuk) gibi teknikler uzun bir anlatıma sahiptirler. Bu yüzden ana modelin anlatımında kısa geçilmiştir. Kabuk yapımına örnek sıralarının anlatımından önce paylaştım. İlk önce kabuk yapımına bir göz atın.

  • Zincir
  • Sık iğne
  • İkili tırabzan
  • Front post sık iğne (FPsc) – Sık iğneyi önden örme : İlk ilmeğe tığ ile önden girilir ve ikinci ilmeğin arkasından çıkılır. Tığa ip sarılır ve iki ilmeğin içinden geçirilerek sık iğne yapılır.
  • Kabuk: Aynı zincir içinde 5 ikili tırabzan, 1 zincir, 5 ikili tırabzan çalışılır (veya 2 zincir boşluğunda).
  • İki yıldız (*) işareti arasını tekrarlayın.

Kutu Tığ İşi Örneğinin Yapılışı:

Örneğe 10 ve katları +2 kenar ilmek olacak şekilde zincir çekerek başlanır. Örnek toplam 9 sıradan oluşmaktadır.  Örneği genişletmek için kurulumunu 10 ve katları şeklinde yapmalı; istediğiniz örnek uzunluğu için de 2 ve 9. Sıraları tekrarlamalısınız. Sıraların anlatımına geçiyorum. Resimlerden ve aşağıda paylaşacağım diyagramından mutlaka yararlanın.

Tığ İşi Kabuklu Kutu Örgü Modeli Diyagramı
Tığ İşi Kabuklu Kutu Örgü Modeli Diyagramı

Sıra 1: 1 zincir atlayın ve sıranın son zincirine kadar şu işlemleri tekrarlayın. Sonrakinde 1 sık iğne yapın ve 4 zincir atlayın. Sonrakinde kabuk yapın ve 4 zincir atlayın. Son zincirde 1 sık iğne yapın ve dönün.

Kabuklu Kutu Örgü Modeli Sıra 1
Kabuklu Kutu Örgü Modeli Sıra 1

Sıra 2: Sırası ile 1 zincir ve ilk sık iğne içine 1 sık iğne yapın. * Sonraki 5 ikili tırabzanın her birinin üzerine (FPsc) 1 sık iğne çalışın, 1 zincir çekin, sonraki 5 ikili tırabzanın her birinin üzerine (FPsc) 1 sık iğne yapın. Aşağıdaki sık iğnenin üzerine (FPsc) 1 sık iğne yapın. * Sonraki 5 ikili tırabzanın her birinin üzerine (FPsc) 1 sık iğne yapın, 1 zincir çekin, sonra 5 ikili tırabzanın her birinin üzerine (FPsc) 1 sık iğne yapın. Son sık iğne içine 1 sık iğne yapın.

Kutu Örgü Modeli Sıra 2
Kutu Örgü Modeli Sıra 2

Sıra 3: 4 zincir çekin ve birinci sık iğnenin içine ikili tırabzan yapın. * 3 zincir çekin. 1 zincir boşluğunun içine 1 sık iğne yapın. 3 zincir çekin. 5 (FPsc) sık iğneyi atlayın ve sonraki ilmek içine 1 ikili tırabzan, 2 zincir, 1 ikili tırabzan örün. * 3 zincir çekin. 1 zincir boşluğunun içine 1 sık iğne yapın. 3 zincir çekin. Son sık iğnenin içine 1 ikili tırabzan, 1 zincir, 1 ikili tırabzan yapın ve dönün.

Kutu Örgü Modeli Sıra 3
Kutu Örgü Modeli Sıra 3

Sıra 4: 1 zincir yapın, birinci sık iğne içine 1 sık iğne yapın, 1 çekin yapın ve sonraki sık iğne içine 1 sık iğne yapın. * 3 zincir çekin. Sonraki sık iğne içine 1 sık iğne, 3 zincir, ikili tırabzan içine 1 sık iğne, 2 zincir ve sonraki ikili tırabzan içine 1 sık iğne yapın. * 3 zincir, sık iğne içine 1 sık iğne, 3 zincir, ikili tırabzan içine 1 sık iğne, 1 zincir, üçüncü zincir içine 1 sık iğne yapıp dönün.

Kutu Örgü Modeli Sıra 4
Kutu Örgü Modeli Sıra 4

Sıra 5: 4 zincir çekip 1 sıra atlayın ve üçüncü sıranın ikili tırabzanı ve 4 zincir arasındaki boşluğun içine 1 ikili tırabzan yapın. * 3 sıra atlayın ve sonraki sıranın altındaki kabuğunun içine 1 sık iğne yapın (ikili tırabzan bir zincir arasındaki boşluğun içine). 1 sıra atlayın ve sonraki sıranın altındaki 2 zincir boşluğunun içine kabuk yapın. * 3 sıra atlayın ve sonraki sıranın altındaki kabuğun içine 1 sık iğne yapın. 1 sıra atlayın ve sonraki sıranın altındaki 1 zincir boşluğunun içine 5 ikili tırabzan yapın. Önceki sıranın son sık iğnesinin içine 1 ikili tırabzan yapın.

Kutu Örgü Modeli Sıra 5-1
Kutu Örgü Modeli Sıra 5-1
Kutu Örgü Modeli Sıra 5-2
Kutu Örgü Modeli Sıra 5-2
Kutu Örgü Modeli Sıra 5-3
Kutu Örgü Modeli Sıra 5-3
Kutu Örgü Modeli Sıra 5-4
Kutu Örgü Modeli Sıra 5-4

Sıra 6: 2 zincir yapın. * Sonraki 5 ikili tırabzanın her birinin üzerine 1 (FPsc) sık iğne yapın. Altındaki sık iğnenin üzerine 1 (FPsc) sık iğne yapın. Sonraki 5 ikili tırabzanın her birinin içine 1 (FPsc) sık iğne yapın. 1 zincir çekin. * Üçüncü zincirin içine 1 sık iğne yapın ve dönün.

Kutu Örgü Modeli Sıra 6
Kutu Örgü Modeli Sıra 6

Sıra 7: 1 zincir yapın ve birinci sık iğnenin içine 1 sık iğne işleyin. * 3 zincir çekin, 5 (FPsc) sık iğne atlayın ve sonraki ilmeğin içine sırası ile 1 ikili tırabzan, 2 zincir, 1 ikili tırabzan yapın. 3 zincir çekin ve 1 zincirin boşluğunun içine 1 sık iğne yapın. * Sıranın sonunda birinci zincirin içine son sık iğneyi yapın ve dönün.

Sıra 8: 1 zincir çekin. * Sık iğne içine 1 sık iğne, 3 zincir, ikili tırabzan içine 1 sık iğne, 2 zincir, sonraki ikili tırabzan içine 1 sık iğne, 3 zincir yapın. * Son sık iğnenin içine 1 sık iğne yapın ve dönün.

Kutu Örgü Modeli Sıra 8
Kutu Örgü Modeli Sıra 8

Sıra 9: 1 zincir çekin ve 3 sıra atlayın. Sonraki sıranın altında 5 ikili tırabzan ve 4 zincir arasındaki boşluğun içine 1 sık iğne yapın. * 1 sıra atlayın ve sonraki 5 sıranın 2 zincir boşluğunun içine kabuk yapın. 3 sıra atlayın ve sonraki sıranın altındaki kabuk içine 1 sık iğne yapın. * 1 sıra atlayın ve sonraki sıranın altında 2 zincir boşluğunun içine kabuk yapın. 3 sıra atlayın ve 5 sıranın son ikili tırabzanı ve 5 ikili tırabzan arasının boşluğunun içine 1 sık iğne yapın ve dönün.

Kutu Örgü Modeli Sıra 9-1
Kutu Örgü Modeli Sıra 9-1
Kutu Örgü Modeli Sıra 9-2
Kutu Örgü Modeli Sıra 9-2
Kabuklu Kutu Örgü Modeli
Kabuklu Kutu Örgü Modeli
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı