Tığ İşi İncili Fıstık Oyası Yapımı

Tığ İşi İncili Fıstık Oyası Yapımı
Tığ İşi İncili Fıstık Oyası Yapımı

Farklı ve yeni tığ işi fıstık oyaları paylaşmaya devam ediyorum. Bu kez ki oya da incili fıstık oyası olacak. Yine Oya ve Dantel Dünyası kanalının anlatımı ile bu güzel tığ oyası modelinin de altından kalkacağınıza eminim. Üç dal üzerine kondurulan 5 yapraklı çiçeklerden ve bir de fiyonktan oluşan bu oya örneği yazma kenarlarınıza çok yakışacak. Rahatlıkla çeyizlik tığ oyaları hazırlamada bile kullanabilirsiniz.

Yapılışında 22 Numara tığ, fiyonk yapımı için firkete, iğne, inciler, Çizmeli marka No.601 ve No.375 oya ipleri kullanılmıştır. Bu yeni incili fıstık tığ oyası modeli fiyonkla birlikte toplamda 3 sıradan oluşmaktadır. Yapım zorluğu açısından biraz sizi zorlayabilecek bir tığ oyası modelidir.

İncili Fıstık Oya Modeli
İncili Fıstık Oya Modeli

Videosunda detaylı yapılışı anlatılan fıstık oyası örneğine ilk olarak verilecek arayı belirlemek sureti ile başlanmıştır. Bu da 5 zincirli pimpirikler yapılarak gerçekleştirilmiştir. Belli bir ara verecek kadar yapıldıktan sonra çiçeklerin sap kısımları yapılmıştır. Bunun için ilk önce 3 tığ batısının üzerine 2 zincir kapatılarak çimeni hazırlanmıştır. Devamında 7 zincirli bir yuva elde edilmiştir. Bu yuvaya 3 tane dal tepesinde inci boncuklar olacak şekilde yapılmıştır. İlk sıra bu şekildedir.

Daha sonra pembe renkli ipe geçilerek inci süslemeli fıstık oyası ikinci sırasının yapımına başlanmıştır. Dallar üzerindeki incilerin kenarından giriş yapılarak fıstık oyası ile 5 tane yaprak yapılmıştır. Yaprakların her birine 8 zincirle başlanmıştır. Zincirin etrafından dibine 1 zincir batarak tığın üzerine 13 tane ilmek toplanarak fıstık oyası ile yapraklar oluşturulmuştur.

Son olarak da firkete ve iğne iplik kullanarak fiyonklar yapılmış ve üç dalın dibine eklenmiştir.

Yeni Model İncili Fıstık Oyası Yapımı:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı