Tığ İşi İnci Çiçekli Tren Oyası

İnci Çiçekli Tren Oyası
İnci Çiçekli Tren Oyası

Sanırım aranızda tren yolu oyasını bilmeyiniz yoktur. Peki, boncuklu olanının nasıl yapıldığını da bilmek ister misiniz? O zaman arkanıza yaslanın ve bu gösterişli inci boncuklu tren oyasının nasıl yapıldığını öğrenmeye çalışın.

Fıstıklı olanının nasıl yapıldığını sitemde paylaşmıştım. “Tığ İşi Tren Yolu Ve Fıstık Oyası Modeli” başlıklı yazımda yapılışı ile ilgili bilgiler vermiştim. Şimdi de fıstıkla değil de daha bir albenisi olan bir malzeme ile yani boncukla tren yolu oyası yapımı hakkında bilgiler vereceğim.

İnci Çiçekli Tren Yolu Oyası Nasıl Yapılır?

Bununla ilgili bir öğretici video yayınlanmış ve ben de bu videoya dayanarak anlatımını kısaca size özetleyeceğim. Zaten nasıl yapıldığını anlatan videoyu da aşağıda bulacaksınız.

Gerçi bu örnek anlatımda inci boncuk bulamadığından farklı boncuklarla tren yolu oyası yapılmış. Ancak siz kendi oyanızda mutlaka inci boncuklar kullanın. Bunun haricinde örnek tığ oyası leylak markası 423 ve 699 nolu oya ipleri ile çalışılmış. Ayrıca 22 numara tığ ile işlenmiş.

İnci Çiçekli Tren Oyası Yapımı
İnci Çiçekli Tren Oyası Yapımı

İnci çiçekli tren yolu oyası tersine giden bir oyadır ama yapınca düze düşecek bir yapıdadır. Oya yapımına başlamadan önce boncuklar ipe geçirilerek eklenmeye hazır hale getirilmiştir. Yazmanın tığ batısı üzerine kurulmaktadır. 5 zincir çekilerek başlanmıştır. Bu 5 zincir sadece başlangıçta çekilmiştir. Sonraki sıralarda 1 zincir çekilerek ilerlenmiştir.

Yapımı kısaca şu şekildedir: Ters yüzde iken 1 boncuk atılmış ve 1 örümcek çekilerek boncuk araya alınmıştır. Örümcek 2 tığ batısı atlanıp üçüncüye kapatılmıştır. Düz yüze dönülüp örümceğin boncuksuz iki kanadına 10 adet sık iğnesi yapılmıştır.

İnci Çiçekli Tren Yolu Tığ Oyası Videolu Anlatımı

Çok uzatmadan bu yeni yazma oyası modelinin nasıl yapıldığının detayı aşağıdaki videoda mevcuttur. Videoyu iyice izleyip uygulama yaparak bu güzelim tren oya örneğini kendi yazmalarınıza işleyebilirsiniz. Hatta çeyizlik tığ oyası modeli olarak da değerlendirebilirsiniz.

Kaynak: https://youtu.be/m-ewZDggzpw (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı