Tığ İşi İlmekli Motifler Oya Yapılışı

İlmekli Motifler Tığ Oyası Örneği
İlmekli Motifler Tığ Oyası Örneği

3 ayrı renkle ve 3 sırada bitirilmiş ilmekli motifler tığ oyası modelinin yapılışını inceleyeceğiz. Oyanın yapılışında kırmızı, beyaz ve yeşil oya iplerinden yararlanılmıştır. Çiçek motifi 3 yapraklı olarak tasarlanmıştır. Bu çiçekler ilk sırada oluşturulan yuvalar üzerine eklenmiştir.

Bu yeni çeyizlik tığ oyası örneğini yazmalara, tülbentlere ve havlu kenarlarına rahatlıkla işleyebilirsiniz. Yine bu kenar oyasının da videolu anlatımı vardır ve yazımızda mevcuttur. Yapılışı kolay ve örümcek, zincir, sık iğne ve tırabzan tekniklerinin uygulandığı zevkli bir oya modelidir.

Yine zevkli bir yapılışa sahip olan örümcek üzeri zarif motifli oya modeli yapımına da incelemenizi öneririz.

İlmekli Motifler Tığ Oyası Yapımı

İlk sıra yeşil oya ipi ile işlenmiştir. Verilecek arayı belirlemek için iki motif arası 12 pimpirik yapılmıştır. Yapıldıktan sonra 12 zincirli bir yuva elde edilmiş ve içine de 7 tane sık iğnesi yapılmıştır. Sonra üzerine yazmalarda kullanılan en küçüğün bir büyüğü serum halka eklenmiştir. Eklenirken de içine aralarda 4 adet yuva oluşacak şekilde 3 sık iğne-4 zincir şeklinde ilerlenmiştir. Serum halka sonunda 7 sık iğnesi ile aşağıya tığ batısına inilmiştir.

Tığ İşi İlmekli Motifler Oyası
Tığ İşi İlmekli Motifler Oyası

İkinci sıra beyaz oya ipi ile yapılmıştır. Serum halka üzerinde oluşturulan 4 zincirli yuvaların her birinin içine 10 adet üçlü tırabzan çalışılmıştır. Bu tırabzanlardan baştaki ve sondakisi 4 zincirdir.

Üçüncü sıra kırmızı renkle çalışılmıştır. Tığ batısından 3. pimpiriğe girilerek ip sabitlenmiştir. İki adet zincir çekilmiş ve ilk tırabzan tepesine sık iğne ile sabitlenmiştir. Ardından küçük bir örümcek çekilmiş ve yandaki tırabzan tepesine sık iğne ile sabitlenmiştir. Bu şekilde diğer tırabzan tepelerine de aynı şekilde yedişer adet küçük örümcek yapılmıştır.

İlmekli Motifler Tığ Oyası Videolu Anlatımı

Kaynak: https://youtu.be/jHZWJ30jiTk (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı