Tığ İşi Horoz Oyası Yapımı

Tığ İşi Horoz Oyası Yapımı
Tığ İşi Horoz Oyası Yapımı

Mutfak havlularınızda, beslenme bezlerinizde kullanabileceğiniz çok şeker bir oya yapımından bahsedeceğim. Videolu anlatımı da mevcut olan bu oya modeli horoz oyası olarak adlandırılmaktadır. Tığla örülmektedir. Bu güzel oyayı aynı zamanda servis peçete ve mutfak bezleri kenarlarına da işlemeyi düşünebilirsiniz.

İki kısımdan oluşan bu oya örneği kutucukların yapımı ile üzerine horozların işlenmesinden ibarettir. Horozlar arasındaki verilecek ara kişiye göre değişebilir. Örnek anlatımda beyaz, yeşil, kırmızı ve turuncu oya ipleri kullanılmıştır.

Horoz Oyası Yapımı

Tığ batısı için yeşil iple kutucuklar yapılarak bir çimen görüntüsü oluşturulmak istenmiştir. Ardından bu kutucukların üzerine batarak horozların yapımına geçilmiştir.

Tığ İşi Horoz Oyası Modeli
Tığ İşi Horoz Oyası Modeli

İki horoz motifi arası 8 kutucuk üzerine sık iğne yapılarak gerçekleştirilmiştir. Devamında gelen 5 kutucuğun her birine üçerli tırabzan yapılmıştır. Ters dönüp üzerine 15 adet tırabzan çalışılmıştır. Tekrar dönüp 2 sıra 6 adet tırabzan yapılmış ve üzerine sık iğne çalışılarak horozun baş kısmı tamamlanmıştır. Ardından 3 zincirlerle aşağıya horozun gövdesine inilmiş ve tırabzanlar üzerine sık iğneler yapılarak sona kadar ilerlenmiştir.

Sona gelindiğinde horozun kuyruğu oluşturulmuştur. Tırabzanlı yuvalar üzerine 5 zincirli pimpirikler işlenerek kuyruk tamamlanmıştır. Tekrar ara verip diğer horoz gövdeleri sıra boyunca örülmüştür.

Turuncu renkli iple horozun ağzı ve kırmızı renkli iple başının üzerindeki ibiği örülerek tığ işi horoz oyası modeli bitirilmiştir.

Anlatımlı Tığ İşi Horoz Oyası Videosu

Videoda kutucukların nasıl örüldüğü gösterilmemiştir. Onun haricinde horozların nasıl yapılacağı ve verilecek ara detaylı olarak anlatılmıştır. Bu şirin oyayı siz de mutfak havlu kenarlarınıza işlemek istiyorsanız hemen videoyu izleyip yapımına başlayınız.

Kaynak: https://youtu.be/q0Ncmln3HmA

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı