Tığ İşi Harika Bir Kiraz Oyası Modeli

Harika Bir Kiraz Oyası Modeli
Harika Bir Kiraz Oyası Modeli

Mevsimi değil pek ama çok istek alan oya modellerinden birini daha yapılışını sizlere aktaracağız. Daha önceden de fıstıklı kiraz oyası modeli ve nasıl yapıldığını paylaşmıştık. Bu seferki de farklı olmayacak yine fıstıkla işlenen yeni bir kiraz oyası modeli paylaşacağız.

Bir önceki fıstıklı modelinde olduğu gibi bu yeni tığ oyası da iki sıradan oluşuyor. Öncekinde ilk sıra sıralı bir şekilde ilerlerken bunda iki motif arası verilerek ilerlenmiştir. Verilecek arada farklı bir düz çimen oyası çalışılmıştır. Kirazların yaprakları ve sonrasında üstüne kirazların kendileri yerleştirilerek oya bitirilmiştir.

Tığ İşi Harika Kiraz Oyası Örneği
Tığ İşi Harika Kiraz Oyası Örneği

Harika Kiraz Oyası Nasıl Yapılır?

Tığ batısı üzeri iki sıradan oluşmuştur. İlk sırada iki motif arası için 2 zincir çekip yandaki tığ batısına kapatılarak tekrarlanan bir çimen oyası çalışılmıştır. Verilecek ara ölçüsünde bu şekilde çalışıldıktan sonra kiraz motiflerinin zemini oluşturacak yaprakların yapımına geçilmiştir.

Yeni Tığ İşi Kiraz Oyası Modeli
Yeni Tığ İşi Kiraz Oyası Modeli

Yapraklar ise zincirli yuva içerisine çalışılan tırabzan ve sık iğnelerle oluşturulmuştur. İki yaprak arasına da fıstıklı kirazların ekleneceği iki örümcek çalışılmıştır. 10 çimen oyasında bir bu yapraklardan yapılarak tığ işi kiraz oyası modelinin ikinci sırasına geçilmiştir.

İkinci sırada örümceklerin tek kanatları tığ ile çekilip uzatılmış ve kırmızı renkle iki adet kiraz motifi yapılmıştır. Kirazlardan her biri de 9 zincir etrafından 15 tane ilmek toplanıp birlikte kapatılması ile elde edilen fıstık oyaları ile işlenmiştir.

Kaynak: https://youtu.be/kgVddasJ5Lg (oya.sandigim)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı