Tığ İşi Halkalı Kolay Havlu Kenarı Yapımı

Tığ İşi Halkalı Kolay Havlu Kenarı Yapımı
Tığ İşi Halkalı Kolay Havlu Kenarı Yapımı

Oldukça merak edilen ve rağbet gören halkalı havlu kenarı yapımı ile ilgili bir videolu anlatımı da sizlerin beğenisine sunuyorum. Videodaki örnekte toplamda 4 sıradan oluşan bu havlu kenarı örneği aslında 2 sıradan oluşmaktadır. Aynı 2 sıra 2 defa tekrarlandığı için toplam 4 sıradan oluşmaktadır.

Halkalı kolay havlu kenarı modelinde iki farklı oya ipinin kullanıldığını söyleyebiliriz. Bunun haricinde havlu kenarlarında kullanılan en büyük halka ile yazma kenarlarında kullanılan en küçük halkanın bir büyüğü de kullanılmaktadır. Bu serum halkaları çalışmaya başlamadan temin etmenizde fayda var.

Halkalı Kolay Havlu Kenarı Yapımı
Halkalı Kolay Havlu Kenarı Yapımı

İlk etapta büyük halkalar ile işe başlanmıştır. Her büyük halkaya beyaz renkli iple geçişlerde 1 zincir çekilerek 20’şer adet (halkanın yarısı dolacak kadar) sık iğne yapılmıştır. Bu işlem havlu kenarınızın uzunluğunca bu şekilde sürekli tekrar edilmelidir. Sonunda 1 zincir çekilip ip kesilmiştir.

Halkalı havlu kenarı modeli ikinci sırasında bu sefer mor renkli ipe geçilmiştir. Büyük halkaların boşta kalan diğer yarıları iki ayrı 10’ar adet sık iğnelerle doldurulmuştur. İlk 10 sık iğne yapıldıktan sonra 4 zincirle küçük halkalara geçilerek 4 tırabzanlı 5 yapraktan oluşan çiçek motifi yapılmıştır. Dört zincir çekilip büyük halkanın geri kalan kısmına da 10 sık iğnesi yapılmıştır. Böylelikle ilk halkalı motif tamamlanmıştır. Diğer büyük halkalara da 1 zincirle geçiş yapılarak aynı yöntemle diğer motifler de sıra boyunca yapılmıştır.

Diğer 2 sırada ilk iki sıra gibi yapıldıktan sonra kolay havlu kenarı yapımı tamamlanmıştır. İsterseniz bu sıraları ikiye düşürerek de güzel bir sonuç elde edebilirsiniz. Daha uzun isteyenler videoda anlatıldığı sıra şeklinde yapabilirler. Videolu anlatımına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Halkalı Kolay Havlu Kenarı Yapılış Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı