Tığ İşi Halkalı Havlu Göbeği Yapımı

Tığ İşi Halkalı Havlu Göbeği Yapımı
Tığ İşi

Her zaman havlu kenarı örneği paylaşmamak adına bu seferde havlu göbeği yapımı paylaşımı yapmak istedim. Buna benzer bir modeli havlu kenarı modeli için paylaşmıştım. O da Oya ve Dantel Dünyası’nın bir videosuydu. Bu videoda kendisine ait ve halkalı havlu göbeği modeli anlatılmış. Yapımı kolay ve hızlı bir şekilde bitirebileceğiniz bir tığ işi örneğidir.

Havlu süslemeleri sadece havlu kenarlarında değil aynı zamanda havlu üzerlerine de uygulanmaktadır. Bu tarz çalışmalar dışarıda tığ ile örülüp sonradan havlu üzerlerine dikerek ya da yapıştırılarak eklenmektedir. Bu videolu oya anlatımında da havlu üzerine yapılan bir çalışmadan bahsedilmiştir.

Bu tığ işi havlu göbeği yapımında havlularda kullanılan serum halkalar, üç renk oya ipi ve 22 numara tığ tercih edilmiştir. Bu çalışmada en büyüğünün bir küçüğü halka seçimi yapılmıştır.

Halkalı Havlu Göbeği Yapımı
Halkalı Havlu Göbeği Yapımı

Havlu göbeği motifi 3 çiçek ve bir uzun şeritten oluşmaktadır. Bütün çalışma boyunca sık iğne kullanılmıştır. İlk olarak yeşil iple 20 halkadan oluşan şerit yapılmıştır. Yapılırken her halkanın yarısı sık iğne ile doldurulduktan sonra geri dönüşte halkaların diğer yarıları doldurulmuştur.

Sonrasında çiçeklerin yapımı işlemi anlatılmıştır. Her bir çiçek için de 7 halka kullanılmıştır. İlk olarak çiçeğin göbeği için bir halkaya aralarında 3 zincirli yuva olacak şekilde beşerli sık iğneler çalışılmıştır. Yaprakları için ayrılan 6 halka tek tek 3 zincirli yuvalar sayesinde göbeğe tutturulmuş ve içleri yine sık iğnelerle doldurulmuştur.

Tüm çiçekler tamamlandıktan sonra birbirlerini ortalayacak şekilde 20 halkalı şeride eklenmişlerdir. Siz bu aşamadan sonra halkalı havlu göbeği motifini ister havlu üzerine teyeller gibi dikin, isterseniz de silikon yapıştırın. Bu aşama tamamen size kalmış.

Eğer benzer bir model olan ama havlu kenarı için yapılan halkalı havlu kenarı yapımını da merak edenler varsa göz atabilirler.

Halkalı Havlu Göbeği Yapımı Anlatımlı Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı