Tığ İşi Fular Atkı Modeli Yapımı

Tığ İşi Fular Atkı Modeli
Tığ İşi Fular Atkı Modeli

İlk bakışta karmaşık gibi görünen ama mantığı anlaşıldıkça kolay ilerleyen çok şık bir fular atkı modeli ve anlatımını sunacağız. Diğer fular atkı örneklerinden oldukça farklı bir tasarımı olduğunu söyleyebiliriz.

Birbirine ekli tığ işi motiflerin birleşiminden meydana gelmiştir. Bu motiflerden iki sıra yapılmıştır. Kenarları da uçları motifli püsküllerle süslenmiştir. Bittiğinde de harikulade güzellikte bir tığ işi fular atkı örneği elde edilmiştir.

Daha da kolayını yapmak isteyenler yeni başlayanlara özel fular modeli konumuzu inceleyebilirler.

Anlatımında ip olarak Angora tarzı ince simli ip kullanılmıştır. 5/1,5 numara tığ ile örülmüştür. Fular atkı boyunun 1,2 metre ile 1,5 metre arasında olması tavsiye edilmiştir.

Tığ İşi Fular Atkı Örneği
Tığ İşi Fular Atkı Örneği

Motifli Fular Atkı Modeli Anlatımı

Motifler ile püsküller beraber ilerlemektedir. Motiflerin ilk sırası 8 zincir çekilip bu zincirlere batılarak örülen tırabzanlardan oluşmuştur. Bu sıralar aynı zamanda kenar sıraları olduğu için aralarda 20 zincir çekilip ucuna tırabzanlarla yuvarlak bir motif çalışılıp püsküller de örülmektedir. Motif başına iki püskül çalışılmaktadır.

İp koparılmadan çalışılan bir tığ işi fular modelidir. O yüzden püskül ucu motifi çalışıldıktan sonra geri dönmek için sık iğne çalışılmıştır. İki püskül çalışıldıktan sonra motiflerin desen çalışmasına geçilmiştir. Desen çalışmasından sonra aynı işlemler baştan tekrarlanarak istenilen uzunluğa gelinene kadar örülmeye devam edilmiştir.

Kaynak: https://youtu.be/9AASFgijPn8 (Ören Hanım)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı