Ana Sayfa Örgü Videoları Tığ İşi Fular Atkı Modeli Yapımı

Tığ İşi Fular Atkı Modeli Yapımı

Tığ İşi Fular Atkı Modeli
Tığ İşi Fular Atkı Modeli

İlk bakışta karmaşık gibi görünen ama mantığı anlaşıldıkça kolay ilerleyen çok şık bir fular atkı modeli ve anlatımını sunacağız. Diğer fular atkı örneklerinden oldukça farklı bir tasarımı olduğunu söyleyebiliriz.

Birbirine ekli tığ işi motiflerin birleşiminden meydana gelmiştir. Bu motiflerden iki sıra yapılmıştır. Kenarları da uçları motifli püsküllerle süslenmiştir. Bittiğinde de harikulade güzellikte bir tığ işi fular atkı örneği elde edilmiştir.

Daha da kolayını yapmak isteyenler yeni başlayanlara özel fular modeli konumuzu inceleyebilirler.

Anlatımında ip olarak Angora tarzı ince simli ip kullanılmıştır. 5/1,5 numara tığ ile örülmüştür. Fular atkı boyunun 1,2 metre ile 1,5 metre arasında olması tavsiye edilmiştir.

Tığ İşi Fular Atkı Örneği
Tığ İşi Fular Atkı Örneği

Motifli Fular Atkı Modeli Anlatımı

Motifler ile püsküller beraber ilerlemektedir. Motiflerin ilk sırası 8 zincir çekilip bu zincirlere batılarak örülen tırabzanlardan oluşmuştur. Bu sıralar aynı zamanda kenar sıraları olduğu için aralarda 20 zincir çekilip ucuna tırabzanlarla yuvarlak bir motif çalışılıp püsküller de örülmektedir. Motif başına iki püskül çalışılmaktadır.

İp koparılmadan çalışılan bir tığ işi fular modelidir. O yüzden püskül ucu motifi çalışıldıktan sonra geri dönmek için sık iğne çalışılmıştır. İki püskül çalışıldıktan sonra motiflerin desen çalışmasına geçilmiştir. Desen çalışmasından sonra aynı işlemler baştan tekrarlanarak istenilen uzunluğa gelinene kadar örülmeye devam edilmiştir.

Kaynak: https://youtu.be/9AASFgijPn8 (Ören Hanım)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here