Tığ İşi Fiyonklu Bere Modeli Yapımı

Tığ İşi Fiyonklu Bere Modeli
Tığ İşi Fiyonklu Bere Modeli

2-4 yaş aralığındaki çocuklara uygun yapımı çok kolay tığ işi fiyonklu bere modelinin yapımını aktaracağız. Yapılışı kolay olduğu kadar da çok şirin ve çok güzel bir bere modelidir.

Sonradan eklenecek fiyonk ile süslenerek özellikle kız çocuklar için daha uygun bir beredir. Ancak fiyonk eklenmeyip renginde de değişikliğe gidilerek erkek çocuklara da uyarlanabilir. Bu fıstıklı model bere tek renkli olarak tasarlanmıştır. Fıstıklı sıralar iki ayrı renkle çalışılarak daha renkli bir bere modeli elde edilebilir.

Bu anlatımda ise 2 mm tığ kullanılarak kırmızı renkte Nako Astra marka iple bere yapımı anlatılmıştır.

Fiyonklu Bere Modeli Anlatımı

Ne sıkı ne de gevşek olmayan 9 tane zincir çekilerek fiyonklu bere yapımına alt lastik kısmından başlanmıştır. Lastik için sık iğneli bir lastik modeli baş çevresi genişliği kadar örülmüştür. Örüldükten sonra da uçları birleştirilmiştir.

Tığ İşi Fiyonklu Bere Örneği
Tığ İşi Fiyonklu Bere Örneği

Lastik bittikten sonra da lastik çıkıntılarına denk gelecek şekilde 3 dolumlu fıstıklar yapılarak berenin modelinin çalışılmasına başlanmıştır. Yapılırken de iki fıstık arasına 1 zincir çekilmiştir. Bu şekilde 12 sıra örülmüş ve 13. sıradan itibaren eksiltmelere gidilmiştir. Eksiltme 2 ayrı 1 zincir arasına yapılan 2 tekli fıstığın birlikte kapatılması ile yapılmıştır.

Son fıstıklı sıra da yapıldıktan sonra tepe kısmı toplanarak dikilmiştir. Daha sonra biten berenin fiyonk süsü yine tığla örülerek berenin üzerine eklenmiştir. Fiyonk yine berenin lastiğinde olduğu gibi sık iğneli sıralardan oluşmuştur.

Kaynak: https://youtu.be/UEbJ94v2kTk (Ören Hanım)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı