Tığ İşi Fiyonk Yapımı Video Anlatım

tığ işi fiyonk yapımı video
tığ işi fiyonk yapımı video

Sizlere tığ işi fiyonk yapımını anlatmak için bu yazımızda beraberiz. Örgü işlerindeki en kolay ve de en güzel gözüken aksesuarlardan biri olan tığ işi fiyonk her yerde kullanılabilecek bir aksesuar olmakla beraber kullanıldığı yere renk katmaktadır. Yapımı oldukça kısa süren ve zamanla oluşan el yatkınlığı ile sizi hiç zorlamayacak bir örgü modelidir.

Kurdelenin yapımında kullanılacak şiş numarası 2,5 olmakla birlikte ipimizde normal orta kalınlıkta pamuk iptir. Başlarken ilk olarak halka yapıyoruz ve daha sonra altı adet zincir çekiyoruz. Daha sonra üç defa ipimizi şişe doluyoruz ve ardından üçlü trabzan örüyoruz. Bu aşamada modelimizi oluşturmak için sekiz tane üçlü trabzan örmemiz gerekiyor. Bunu bitirdikten sonra beşli zincir çekiyoruz. Halkamıza şişimizi batıp bunları birleştiriyoruz. Tekrar beşli zincir çektikten sonra üç kere doluyoruz ve sonra üçlü veya dörtlü trabzan örüyoruz. Baş kısma beşli zincir çekmiştik ve ortaya ise altılı zincir çekmiştik. Sonra ise üçlü veya dörtlü trabzan çekmiştik. Bu defa ise 5 defa zincir çekiyoruz ve bunları daha sonra birleştiriyoruz. Ardından bir defa zincir çekiyoruz ve ipliğimizi biraz uzun olacak şekilde kesiyoruz. Kurdelemiz bu işlemden sonra oluşmak üzere olup son aşamalara doğru devam ediyoruz. İpimizi arkadan doluyoruz ve öbür ipimizi ise keserek biraz kısaltıyoruz. Tekrar mümkün olduğunca düzgün bir biçimde ipimizi kurdelemizin ortasından etrafına yavaş yavaş doluyoruz. Bu işlemden sonra iğnemize ipimizi takıyoruz. İpliğimizi kurdelenin üzerinde olacak şekilde döndürüp ipimizi buraya sabitliyoruz. Bu basamağı da tamamladıktan sonra ipimizin kurdele dışında kalmış olan fazlalık bölümünü dikkatli bir şekilde keserek ayırıyoruz. Böylece kurdelemizin yapımını tamamlamış oluyoruz. Tığ işi fiyonk yapılışını sizde evde rahatlıkla deneyip çok pratik bir biçimde uygulayabilirsiniz.

Her türlü süs eşyasında ve hatta bazı bebek giysilerinde de rahatlıkla kullanılabilecek olan bu oldukça şık ve güzel kurdeleleri kullanım zevki sizlere kalmış. Tığ işi fiyonk nasıl yapılır ve en zahmetsiz şekilde kullanıma hazır hale getirilir böylece öğrenip uygulamış oldunuz.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı