Ana Sayfa Oya Dantel Videoları Tığ İşi Fıstıklı Zambak Havlu Kenarı Modeli Yapımı

Tığ İşi Fıstıklı Zambak Havlu Kenarı Modeli Yapımı

Tığ İşi Fıstıklı Zambak Havlu Kenarı Modeli
Tığ İşi Fıstıklı Zambak Havlu Kenarı Modeli

Liflerde karşılaştığımız fıstık tekniğinin tığ oyasında kullanılmış olduğu zambak oyası örneği daha önce görmediğiniz modellerden biri. Evet, yanlış okumadınız. Liflerdeki fıstıklar burada bir zambak oyasının yapımında kullanılmış. Farklı bir tekniği olduğu için bu güzelim zambak çiçekli havlu kenarı modeli yapılışına bu yazımızda yer vermek istedik.

Yapımı da sizi korkutmasın. Çok kolay bir yapılışa sahip. Üç sıradan oluşan, çimeni tığ batısı ile birlikte üreyen bir oya örneği. Model kırmızı ve yeşil renk ile çalışılmış ama istenirse daha da renklendirilebilir.

Bu oya modeli havlu kenarı olarak kullanılabileceği gibi yine yazma kenarlarını da süsleyebilecek güzellikte. Hem de 3 boyutlu havlu kenarı modeli. Özellikle çeyizlik hazırlığı içerisindeki kızlar için hemen örmek isteyecekleri türden.

Liflerdeki Fıstıkların Kullanıldığı Zambaklı Havlu Kenarı Modeli Yapımı

İlk iki sırası yeşil iple örülüyor.

İlk sıra tığ batısı ile birlikte ürüyor ve aynı zamanda zambaklar için verilecek aralarda belirleniyor. Havlu kenarının tığ batısı 4 zincirli. Aralar için de tırabzan ve zincirlerle ortası yuva olan gözenekli bir motif yapılıyor.

İkinci sırada bu aralar üzerine zambak motiflerinin yerleşeceği zemin oluşturuluyor. Bunun için de her bir ara motifin üzerine aralara 3 zincir çekilerek tırabzanlarla 5 tane yuva yapılıyor.

Tığ İşi Fıstıklı Zambak Havlu Kenarı Örneği Yapımı
Tığ İşi Fıstıklı Zambak Havlu Kenarı Örneği Yapımı

Üçüncü sırada bu 5 yuvanın her birine kırmızı renkle yedili fıstıklar örülüyor. Fıstıklar aralarına da 2 zincir çekilerek.

Sonra bu fıstıklar üzerine aralarına batarak dört defada çekilen tırabzanlar arasına 5 zincir kapatılarak pimpirikler çalışılıyor.

Tığ İşi Fıstıklı Zambak Havlu Kenarı Örneği
Tığ İşi Fıstıklı Zambak Havlu Kenarı Örneği

Bu farklı teknikle yapılan zambak havlu kenarı modeli yapımı aşağıdaki anlatımlı videosunda daha detaylı anlatılıyor.

Kaynak: https://youtu.be/2x5rlK7miOw (Oya ve Dantel Dünyası)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here