Ana Sayfa Oya Dantel Videoları Tığ İşi Fıstıklı Kiraz Oyası Modeli

Tığ İşi Fıstıklı Kiraz Oyası Modeli

Tığ İşi Fıstıklı Kiraz Oyası Modeli
Tığ İşi Fıstıklı Kiraz Oyası Modeli

Çok zarif bir tığ oyası ile yazmalarınıza tam bir bahar havası estirebilirsiniz. Baharın habercisi kirazlardan oluşan bir oya modeli yapmak istiyorsanız bu örneği mutlaka görmelisiniz. Eğer baharlık bir model arıyorsanız yapımı kolay fıstıklı kiraz oyası tam aradığınız bir oya örneği olabilir.

Örnek tığ oyası bir dalda fıstık oyası ile yapılmış 3 kirazdan oluşan motiflerle 2 sıradan oluşmuştur. Kirazlı oyalar arası örümcekle başlanan üzeri pimpirikli çubuklarla verilmiştir. Bir kirazda olmazsa olmaz yeşil ve kırmızı renklere yer verilmiştir.

Fıstıklı Kiraz Oyası Yapımı

Tığ batısı yapıldıktan sonra hem verilecek ara hem de kiraz yapraklarının olduğu ilk sıraya geçilmiştir. Ara için yapılan çubuklara örümcek çekilerek başlanmıştır. Yukarı tırabzanla çıkılmış ve tepesine 3 kez 4 zincir çekip kapatılmıştır. Tırabzanın geri kalanına sık iğne yapılarak aşağı tığ batısına inilmiştir.

Fıstıklı Kiraz Oyası Yapımı
Fıstıklı Kiraz Oyası Yapımı

Kiraz yaprakları bu çubuklardan 2 tane yapıldıktan sonra yapılmıştır. 7 zincirli iki yuvaya tırabzanlarla yapraklar çalışılmıştır. İki yaprak arasına da aynı boyda 3 tane örümcek çekilip kapatılmıştır.

Örümceklerin tek kanatları çekip uzatılarak 9 zincir etrafında ilmek edinilerek fıstık oyaları yapılmıştır. Diğer örümceklerin tek kanatlarına da aynısı yapılarak 3 adet kiraz motifi elde edilmiştir.

Anlatımlı Fıstıklı Kiraz Oyası Videosu

Fıstık oyası ile kirazların yapımı, kirazların yaprakları ve verilecek ara motifleri videosunda ayrıntılı bir biçimde gösterilmiştir. Videoyu izleyerek bu şirin ve yapımı kolay tığ oyasını yazmalarınıza artık siz de işleyebilirsiniz.

Kaynak: https://youtu.be/WTBorqx8Jpw (Oya ve Dantel Dünyası)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here