Tığ İşi Fıstıklı Bere Modeli Yapımı

Fıstıklı Bere Modeli Yapımı
Fıstıklı Bere Modeli Yapımı

Anlatımlı örneği çocuklar için yapılmış olan yeni fıstıklı bere modeli oldukça hoşunuza gidecek. Aynı zamanda yetişkinler içinde bu bere örneğini örebilirsiniz. Daha çok bayanlar için uygun olabileceğini düşünüyoruz. Tığ işi bu fıstıklı bereyi kız çocuklarınız için yapmayı sizler de çok isteyeceksiniz.

Arkadan beline dolayarak yapılan tırabzanlar ile kenarlarındaki fıstıklar bere deseni oluşturmuştur. İp olarak normal bir örgü ipi kullanılmıştır. Bebe ipi de kullanılabilir. 2 numara tığ ile örülmüştür. Sık iğne, tırabzan ve liflerde kullanılan fıstık tekniklerinden yararlanılmıştır. Berede fıstık kullanımı berelere ayrı bir güzellik katmaktadır. Deseni tamamı fıstıklı olan çapraz fıstık bere örgü modeli yapımını da inceleyebilirsiniz.

Tığ İşi Fıstıklı Bere Modeli
Tığ İşi Fıstıklı Bere Modeli

Fıstıklı Bere Modeli Nasıl Örülür?

İki fıstık sırası arası 7 tırabzan olana kadar artırma yapılmıştır. Büyükler için örmek istiyorsanız 9 tırabzan ya da ipinizin kalınlığına göre 11 tırabzana kadar artırma yapabilirsiniz. Uç kısmı çakma sık iğne ile örülürken tığ işi fıstıklı bere modelinin tepesi de fıstıklarla kapatılmıştır.

Tığ İşi Fıstıklı Bere
Tığ İşi Fıstıklı Bere

Fıstıklı bere modeli yapımına tepesinden başlanmıştır. Tepesi için 8 adet fıstık yapılmıştır. Ardından bir sıra daha fıstık geçilmiştir. Bere yuvarlak bir şekilde örülüp aşağıya doğru inilmiştir. İnilirken aynı yere yapılan ikili fıstıklar ile fıstıklar arasına tırabzanlar yapılmıştır. Tırabzanlar 7 tane olana kadar her sırada artırılmıştır. Sonrasında berenin bant kısmına kadar aynı tırabzan sayısı ile devam edilmiştir. Son olarak berenin alt kısmı çakma sık iğnelerle örülerek tığ işi fıstıklı bere modeli tamamlanmıştır.

Kaynak: https://youtu.be/H9L7NdmRRvg (Ören Hanım)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı