Tığ İşi Fıstıklı Akrep Oyası Yapımı

Tığ İşi Fıstıklı Akrep Oyası Yapılışı
Tığ İşi Fıstıklı Akrep Oyası Yapılışı

Şu ana kadar sizlere çok basit tığ oyası yazma kenar örnekleri paylaşmıştım. Artık biraz daha gösterişli tığ oyalarına doğru yönelmek istedim. Bu amaçla da size oldukça gösterişli bir tığ oyası olan bu fıstıklı akrep oyası yapımını aktarıyorum. Hem tığ batısı hem de akrep ve yanındaki yeşil dal ile sizin için tam bir çeyizlik oya modeli olacak.

Daha birkaç hafta önce yayınlanan bu oya örneği yeni çıkan oya modelleri içerisinde zengin motif yapısı ile öne çıkmakta. Kullanılan renkleri olsun, tığ batısı üzerindeki beyaz üçgen dolgulu sırası olsun kesinlikle göz kamaştırmakta.

Fıstıklı Akrep Oya Modeli Nasıl Örülür?

Yapımında 21 numara tığ kullanılmıştır. Eğer yoksa 22 numara da kullanabilirsiniz. Akrepli tığ oyası yapımı video olarak da paylaştığım için ayrıntıya inmeyeceğim.

Tığ batısı yeşil iple zürafa örülerek elde edilmiştir. Ardından akrep motifi yapımına geçilmiştir. Zürafalar üzerine beyaz iple ters üçgen bir motif sırası geçilmiştir. Bunlarda tırabzanlarla örülmüştür. Sonrasında yeşil ipe geçilip iki motif arası yapılmıştır. Yapılırken de akrep motifinin yanındaki yeşil büyük yapraklar da örülmüştür.

Bordo renkli akrep ayrı olarak örülüp yazmaya sonradan eklenmektedir. Akrep motifinin altıgen biçimli ortası eksiltme ve artırmalar ile sık iğnelerle oluşturulmuştur. Etrafındaki fıstık motiflerini tutturmak için araya uzun zincirler çekerek köprüler yapılmıştır. Yanlardaki zincirler üzerine toplamda 10 tane fıstık motifi tutturulmuştur. Tepe kısmına da beyaz renkli ipten bir pimpirik örülerek akrep modeli tamamlanmıştır.

Tüm akrep motifleri örüldükten sonra yazma üzerindeki yeşil yapraklara ve alt taraftaki yeşil sıraya eklenmişlerdir.

Fıstıklı Akrep Tığ Oya Örneği Videolu Anlatım:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı