Tığ işi Dönence Kare Battaniye Motifi

Dönence Kare Battaniye Motifi
Dönence Kare Battaniye Motifi

Kare motiflerinin vazgeçilmezidir hanım dilendi bey beğendi motifleri. Birçok da farklı modeli bulunmaktadır. Bugün onlardan biri olan dönence kare battaniye motifi yapılışını öğreneceğiz. Bu motifi kare motifler halinde örerek bebek battaniyeleri yapabilirsiniz. Modeli tek motif halinde büyüterek örerek de kırlent olarak da kullanabilirsiniz.

İsteğe bağlı olarak her sırada farklı renk ip kullanılarak değişik tasarımlar elde edebilirsiniz. Ancak anlatımı yapılan dönence kare motifi tek renk ile örülmüştür. Motif yalnızca tırabzanlı ya da boşluk kısımlarının yerleri değiştirilerek istenildiği kadar büyütülmektedir.

Dönence Kare Battaniye Motifi Nasıl Örülür?

Motif hanım dilendi bey beğendi örneğine benzer yapıdadır. Sadece kurulumunda gerekli olan birkaç püf noktasına dikkat edilmelidir.

Dönence Kare Battaniye Motif Örneği
Dönence Kare Battaniye Motif Örneği

Motifin örnek anlatımına 3 numara tığ ve koton iplikle sihirli halka yapılarak başlanmıştır. Kare motif olduğu için 4 kenar 4 köşeye ihtiyaç duyulmaktadır. Bunu gerçekleştirirken de ikili tırabzanlar şeklinde ilerlenmiştir. Aralarda da 2 zincir çekilmiştir. Diğer sıralara geçildiğinde tırabzanlı dolgular ve delikler kaydırılarak dönence kare örgü motifi genişletilmiştir.

Sıra sonunda bitiriliş diğer kare motiflere nazaran fark göstermektedir. Sonda iken 1 zincir çekip başına alıp ilk yapılan zincirin tepesine batarak 1 tekli tırabzanla (çakma tırabzan) bitirilmiştir. Bu işlem sonraki sıralardaki tırabzan artışlarını gerçekleştirmemizi sağlamaktadır.

Örnek kare motif ile sadece battaniye, kırlent ya da puset örtüsü yapılmıyor. Dantel ipleri ile de harika masa örtüleri oluşturulabiliyor.

Tığ İşi Dönence Kare Motifi Yapım Videosu

Kaynak: https://youtu.be/Pzonm3s58m0 (atolyehobi)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı