Tığ İşi Desenli Puf Örgü Modeli Nasıl Örülür

Tığ İşi Desenli Puf Örgü Modeli
Tığ İşi Desenli Puf Örgü Modeli

Tığ işi örgü modelleri gerçekten çok ilgi çekiyor ve elimden geldiğince sizlere en güzel örnekleri anlatımları ile birlikte sunmaya gayret ediyorum. Bu örnekte de güzel bir örgü modeli üzerinde duracağım. Puf ve deniz kabuğu motiflerinin bir arada harmanlandığı desenli puf örgü modeli anlatımını sizlere aktarmaya çalışacağım.

Tığ işleri ile yapılan örgüler bilindiği üzere şiş ile yapılan örgülere nazaran daha kolay ve daha çabuk bitmektedir. Bu seferki de aynı şekilde olacak olup çok zorlanmadan çok güzel bir modeli sizler de yapabileceksiniz.

Kullanılan Tığ Teknikleri:

  • Zincir
  • Sık iğne
  • İkili tırabzan
  • Üçlü tırabzan
  • İkili tırabzanı önden örme
  • İkili tırabzanı arkadan örme
  • Sık iğneyi arkadan örme
  • Puf motifi örme
  • Deniz kabuğu örme
  • * …. * işaretleri arası tekrarlanır

Desenli Puf Tığ İşi Nasıl Örülür

Desenli puf örgü modelinin başlangıcı 24 +5 ilmek zincir örülerek yapılır. Puf ve kabuk örme işlemleri aşağıda ayrıca anlatılmış olup, örneğin anlatımında detaya inilmemiştir.

Puf Örme: Tığa ip sar, 1 zincirin boşluğunun içine tığ ile bat, tığa ip sar, ipliği tığ ile ilmekten çek. Önceki adımı 3 kez tekrarla. Tığa ip sar ve ipliği ilk 8 ilmekten tığ ile çek. Tığa ip sar ve ipliği kalan 2 ilmekten tığ ile çek.

Kabuk Örme: 1 puf ör, 1 zincir çek, 1 zincirin aynı boşluğunda 1 puf ör.

Sıra 1: 3 zincir atla. *Sonraki zincirde 1 ikili tırabzan yap, 1 zincir çek, 2 zincir atla, sonraki zincirde kabuk yap. 1 zincir çek, 2 zincir atla, sonraki zincirde ikili tırabzan yap. 1 zincir çek,  1 zincir atla, sonraki zincirde 5 üçlü tırabzan yap. 3 zincir atla, sonraki zincirde bir ikili tırabzan, 1 zincir çek. 3 zincir atla, sonrakinde 5 üçlü tırabzan, 1 zincir çek, 1 zincir atla. Sonrakinde 1 ikili tırabzan, 1 zincir çek, 2 zincir atla. Sonraki zincir de kabuk yap, 1 zincir çek, 2 zincir atla.* Her bir sonraki 2 zincirde 1 ikili tırabzan yap ve dön.

Tığ İşi Desenli Puf Örgü Modeli Sıra 1
Tığ İşi Desenli Puf Örgü Modeli Sıra 1

Sıra 2: 2 zincir çek. *Altta sonraki ikili tırabzanın üstüne arka ilmekten ikili tırabzan ör, 1zincir çek, kabuğa kabuk yap (Altta kabuğun 1 zincirin boşluğunda kabuk yap), 1 zincir çek. Altta sonraki ikili tırabzan üstüne arka ilmekten ikili tırabzan ör. 1 zincir çek, altta sonraki her bir 4 üçlü tırabzan üstüne ön ilmekten 1 sık iğne ör. 3 zincir çek, 1 üçlü tırabzan atla. Altta sonraki 4 üçlü tırabzanın her birinin üstüne önden 1 sık iğne ör, 1 zincir çek. Altta sonraki ikili tırabzan üstüne arkadan 1 ikili tırabzan ör ve 1 zincir çek. Kabuğa kabuk yap, 1 zincir çek.* Altta sonraki ikili tırabzan üstüne arkadan 1 ikili tırabzan ör, üçüncü zincirde 1 ikili tırabzan ör ve dön.

Tığ İşi Desenli Puf Örgü Modeli Sıra 2-1
Tığ İşi Desenli Puf Örgü Modeli Sıra 2-1
Tığ İşi Desenli Puf Örgü Modeli Sıra 2-2
Tığ İşi Desenli Puf Örgü Modeli Sıra 2-2

Sıra 3: 2 zincir çek. *Altta sonrakinin üzerine önden 1 ikili tırabzan ör, 1 zincir çek. Kabuğa kabuk ör, 1 zincir çek. Altta sonrakinin üstüne önden 1 ikili tırabzan ör, 1 zincir çek. 1 zincirin boşluğuna 5 üçlü tırabzan ör, 1 zincir çek. 3 zincirin boşluğuna 1 sık iğne ör, 1 zincir çek. 1 zincirin sonraki boşluğuna 5 üçlü tırabzan ör, 1 zincir çek. Altta sonrakinin üzerine önden 1 ikili tırabzan ör, 1 zincir çek. Kabuğa kabuk yap ve 1 zincir çek.* Altta sonrakinin üstüne önden 1 ikili tırabzan ör, ikinci zincirde 1 ikili tırabzan ör ve dön.

Tığ İşi Desenli Puf Örgü Modeli Sıra 3-1
Tığ İşi Desenli Puf Örgü Modeli Sıra 3-1
Tığ İşi Desenli Puf Örgü Modeli Sıra 3-2
Tığ İşi Desenli Puf Örgü Modeli Sıra 3-2
Tığ İşi Desenli Puf Örgü Modeli Sıra 3-3
Tığ İşi Desenli Puf Örgü Modeli Sıra 3-3

Sıra 4: 2 zincir çek. *Altta sonrakinin üstüne arkadan ikili tırabzan ör, 1 zincir çek. Kabuğa kabuk yap, 1 zincir çek. Altta sonrakinin üzerine arkadan 1 ikili tırabzan ör, 1 zincir çek. Altta sonraki her bir 4 üçlü tırabzanın üzerine önden 1 sık iğne ör, 3 zincir çek. 1 üçlü tırabzan atla, altta sonraki her bir 4 üçlü tırabzanın üstüne önden 1 sık iğne ör, 1zincir çek. Altta sonrakinin üstüne arkadan 1 ikili tırabzan ör, 1 zincir çek. Kabuğa kabuk ör, 1 zincir çek.* Altta sonrakinin üstüne arkadan ikili tırabzan ör, ikinci zincirde 1 ikili tırabzan ör ve dön.

İstediğiniz uzunluğa ulaşana kadar 3 – 4. satırları tekrarlayın.

Tığ İşi Desenli Puf Örgü Modeli Diyagram
Tığ İşi Desenli Puf Örgü Modeli Diyagram
Tığ İşi Desenli Puf Örgü Modeli Nasıl Örülür
Tığ İşi Desenli Puf Örgü Modeli Nasıl Örülür
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı