Tığ İşi Denizci Model Kapüşonlu Bebek Yeleği Yapımı

Tığ İşi Denizci Model Kapüşonlu Bebek Yeleği Modeli
Tığ İşi Denizci Model Kapüşonlu Bebek Yeleği Modeli

Bu konumuzda da sizlere özel bir tasarım olan denizci tasarımlı kapüşonlu bebek yeleği yapımını evlerinize taşıyoruz. Bu tığ işi bebek yeleği 0-3 ay aralığındaki erkek bebekler için tasarlanmıştır. Gerekli artırmalar yapılarak daha büyük bebek ya da çocuklar için de örülebilir. Ya da renkleri ve üzerindeki aksesuarları ile oynanarak kız çocuklar için de yapılabilir.

Yapımında 2 adet 100 gr 200 metrelik Kartopu Ak-Soft ip ile 4 mm tığ kullanılmıştır. Bu marka ipten mavi ve beyaz olmak üzere iki ayrı renkle çalışılmıştır. Yeni kapüşonlu bebek yeleği örneği temelinde tığ işi Selanik örgü modeli kullanılmıştır. Üstten boğaz kısmından tek düğmeli çalışılmıştır.

Kapüşonlu Tığ İşi Denizci Yeleği Anlatımı

52 zincir üzerine 50 tane çakma sık iğne (tekli tırabzan) ile başlanmıştır. Ardından üzerine önden batmalı örülen çakma sık iğnelerle devam edilmiştir. Yeleğin sağ ile sol ön parçaları için 7’şer, kollara 8’er, arkaya da 20 ilmek ayrılmıştır. Roba ayrımları bu şekilde yapılarak aynı zamanda artırma yerleri de belirlenmiştir.

Tığ İşi Denizci Model Kapüşonlu Bebek Yeleği Örrneği
Tığ İşi Denizci Model Kapüşonlu Bebek Yeleği Örrneği

İstenilen uzunluğa gelince kol ayrımı yapılmıştır. Kol ayrımından sonra robanın altının örülmesi ile devam edilmiştir. Bu kısımlarda tığ işi Selanik örneği biraz değişikliğe uğratılmıştır. Selanik sonrası arada oluşan çizgiler biraz kalınlaştırılmıştır. Bu da önden gidilirken 1 sıra ilave tırabzan sırası ile sağlanmıştır. Ters yüzde ise robadaki gibi önden batmalı sık iğnelerle ilerlenmiştir.

Tüm ön ve arka yüzler roba altından itibaren yukarıdaki şekilde örülüp tamamlandıktan sonra yeleğin çevresine beyazla kontur geçilmiştir. Bu işlem de normal sık iğne (başına dolamadan yapılan) ile gerçekleştirilmiştir.

Son olarak kapüşonu ile yeleğin önüne denizci dümeni motifi örülüp eklenerek yeni bebek yeleği modeli anlatımı bitirilmiştir.

Kaynak: https://youtu.be/8PjC5Qr3fsw (AYŞEGÜLLE ÖRGÜ KEYFİ)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı