Tığ İşi Delikli Model Yapımı

Tığ İşi Delikli Model Yapımı
Tığ İşi Delikli Model Yapımı

Farklı çeşitli alanlarda kullandığımız tığ işleri özel el emeklerinden oluşuyor. Özellikle oyalarda, lif modellerinde, atkı ve berelerde de kullanabileceğiniz çok farklı modeller var. Kullanım alanına göre farklı modelleri yapabilirsiniz. Bizler ise bu projemizde sizlere tığ işi delikli model yapımı hakkında detaylı bilgiler vermek isteriz. Özellikle farklı şekillerde etkin birçok alanda kullanabileceğiniz bu model biraz tığ işinden anlayan herkesin yapabileceği bir modeldir. Etkili şekilde örneği yapabilmeniz için şemayı anlatımlı halde sizlere sunuyoruz.

Bu özel ve şık model, dantellerinize ya da bluz yapımında rahatlıkla kullanılabilecek bir model. Harika bir merserize ip ile özel bir şal ya da yazlık bir hırka da yapabilirsiniz. Ölçülerini kendiniz belirleyeceğiniz bu modelin detayları ise oldukça basit. Bu şekilde şemamız ve anlatımlarımız ile tığ işi delikli model yapımı artık sizlerinde yapabileceği şekle indirgeniyor. Farklı renkler ile farklı kullanım şekillerini denemek ise sizin hayal gücünüze kalmış bir olay.

Aşağıda da gördüğünüz gibi sağ alanda takip etmeniz gereken bir şema var. Örnek 2 sıradan oluşmakta. Bu nedenle sıkıcı ve zor bir model değil. Öncelikle modeli oturtacağınız zinciri çekerek işleme başlıyorsunuz. Her bir aşama için 4 zincir çekmeniz yeterli. İlk sırada 4 tane ikili tırabzan yapıyorsunuz. Yani tığınıza ip alıp, iki kerede çıkıyorsunuz. Sonra 4 zincir. Bu sıra bu şekilde 4 tırabzan 4 zincir şeklinde devam ediyor. Zincir çektiğiniz zaman altta da 4 zincir bırakmayı ihmal etmeyin. Bu şekilde tığ işi delikli model yapımı aşamalarından ikinci sıraya geçiş yapın. Zincir olan kısımlar için açıklama; ilk zincirin içine 1 tırabzan 3 zincir çekip pimpirik yapın, aynı zincirin içine 1 tırabzan yapın. İkinci zincirin içine de 2 tırabzan, üçüncü zincirin içine de 2 tırabzan yapın ve son zincirin içine yine 1 tırabzan 3 zincir 1 pimpirik yapın, 1 tırabzan yapın. 4 zincir çekip yine zincirin üzerine geçin ve bu şekilde modeli tamamlayın.

Tığ İşi Delikli Model Yapımı
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı