Tığ İşi Dekoratif Tül Perde Anlatımlı

Tığ işi dekoratif tül perdeler
Tığ işi dekoratif tül perdeler

Özel tarzı ile tığ işi, farklı modeller yaratmak için oldukça uygundur. Bu tarz ürünler içinde evlerimizi çok şık ve özel gösterecek olan eşsiz modeller üretmek de mümkün olacaktır. Bu yazımızda da tığ işi dekoratif tül perde yapımı hakkında detaylı ve resimli anlatım yapacağız. Ağır modelleri ile bu tarz ürünleri görmek mümkün. Ama bu model, yeni başlayan birinin bile yapabileceği, oldukça basit ve duruşu ile de şık bir ürün. Harika bir seçenek ile sizlere sunduğumuz bu model, düz renk ya da ebruli dantel ipi ile yapabileceğiniz bir modeldir.

Malzeme olarak merserize ya da koton ip seçebilirsiniz. 50 numara ya da daha kalın ipler uygun olacaktır. Ancak çok kalında seçmemeye özen gösterin. Aksi takdirde tığ işi dekoratif tül perde biraz kaba ve dökümlü durmayabilir. İşlemleri de yaparken çok zorlanmayacaksınız. Basit olduğu için hızlıca üreyecek ve çabuk bitecek bir model, hatta iki model. Çünkü aynı yapım tarzı ile iki yarı tipte görünüm elde edebiliyorsunuz.

Tığ işi dekoratif tül perde

Gördüğünüz model, zincir üzerine yapılıyor. Üçlü dolgu yani 3 kez tığa ip dolayıp, uzun uzun defalarca çekeceksiniz. 5 tane bu şekilde dolgu yaptıktan sonra, 65 zincir çekin. 2 tane 4’lü tırabzan, 11 zincir, 3 tane 4’lü tırabzan, 11 zincir şeklinde modeli kurun. Sonrasında ki sırada, yukarıda gördüğünüz gibi arada çektiğiniz 11 zincirin tam ortasına 5 zincir yaparak batıp, yeniden 5 zincir uygulayın. Model bu şekilde ilerliyor.

Gelelim diğer modelimize.

Tığ işi dekoratif tül

Bu modelde ise 3 tane 3’lü tırabzan, 55 zincir, 3 tane tırabzan şeklinde. İkinci sırada ise, 5 tane 3’lü tırabzan, 55 zincir şeklinde olacak. Üçüncü sırada 1. Sıra tekrar edilecek. Yani işlem 2 farklı sıradan oluşuyor.

İşte tığ işi dekoratif tül perde modellerinin bitmiş hallerine bir bakalım.

Tığ işi dekoratif tül perdeler

Bu ilk modelimizin görüntüsü. Tığ işi olduğuna kim inanır ki? Gerçekten ince ve zarif durduğunu sizler de görüyorsunuz.

Tığ işi dekoratif tül perde yapımı

Bu da ikinci modelin görüntüsü. Bu da oldukça şık ve inanılmaz bir görünüme sahip.

Tığ işi dekoratif tül perde modeli

Arzu ederseniz her iki modelde de arada ki uzun zincirleri 2-3-4 lü gruplar halinde toplayabilirsiniz. Bu şekilde farklı bir görünüm elde edeceksiniz.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı