Tığ İşi Degrade Uzun Hırka Yapımı

Tığ İşi Degrade Uzun Hırka Modeli
Tığ İşi Degrade Uzun Hırka Modeli

Soğuk kış günlerinde sizi sıcacık tutacak harika bir tığ işi degrade uzun hırka modeli yapılışı paylaşmak istedik. 4,5 numara tığ ve batik iplerle örülmüş, Önü arkası bir bütün olarak örülen bir hırka. Hırka tek parça örüldükten sonra kenarlarına lastik yapılarak bitirilmiştir. Lastik her iki önün kenarları ile etek ucuna çalışılmıştır.

Uzun hırkanın deseni çalışıldıktan sonra yukarı çıkarken örgü tırabzana çevrilmiştir. Yani desen çalışması sadece aşağı kısmına uygulanmıştır. Lastiksiz 97 santim genişliğinde örülmüş ve bu ene bir sırada 36 tane desen sığmıştır. Aşağıdan yukarıya doğru kol kesimine kadar da 57 cm örülmüştür. Tırabzanlı kısımda ise ende 144 tane tırabzan örülmüştür.

Tığ İşi Degrade Uzun Hırka Örneği
Tığ İşi Degrade Uzun Hırka Örneği

Degrade Uzun Hırka Modeli Nasıl Örülür?

Örgü modeli çalışmasına öreceğiniz hırka genişliğinde zincir çekilerek başlanmalıdır. Ardından zincir üzeri ikili tırabzanlarla doldurulmalıdır. Bir üst sırada ise 5 zincir çekilerek 4 tırabzan atlanıp 5.nin arasına kapatılmalı ve bu sıra sonuna kadar tekrar edilmelidir. Son sırada ise bu 5 zincirlerin üzerine 5’er tane ikili tırabzan örülmelidir. Artık son iki sıranın tekrarı ile istediğiniz uzunlukta bu örgü modelinden örebilirsiniz.

Degrade Uzun Hırka Yapımı
Degrade Uzun Hırka Yapımı

Bu tırabzan dolgulu modelden 26 sıra çalışıldıktan sonra uzun hırka modelinin üst bölümüne hiç ara verilmeden örülen ikili tırabzanlarla devam edilmiştir.

Her iki önden 30’ar tırabzan işaretleyiciler ile kol evleri ayrımı yapılmıştır. Kol kesimleri ile birlikte bedenin ön ve arka kısımları aynı ikili tırabzanlarla tamamlanmıştır. Kollar da gerekli artırmalarla birlikte örüldükten sonra kol evlerine dikilmiştir. Son olarak önlerin ve etek ucunun lastik çalışması yapılarak degrade uzun hırka modeli tamamlanmıştır.

Kaynak: https://youtu.be/WY34cZq7qs8 (hobimmodam Örgü)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı