Tığ İşi Dansöz Oyası Yapımı ve Kesimi

Dansöz Oyası Yapımı
Dansöz Oyası Yapımı

Eskiden çok meşhur olan bir oya modelinin anlatımlı yapımını inceleyeceğiz. Geçmişten günümüze kadar gelen ama son zamanlarda pek rastlamadığımız dansöz oyasının nasıl yapıldığına bakacağız. Yapılış itibari ile kolay bir tığ oyasıdır. Ancak diğerlerinden bir farkı bulunmaktadır. O da oyanın son aşamasındaki bıçakla kesme aşamasıdır.

İstediniz renkleri kullanıp her sırasında bu renkleri kullanabilirsiniz. Bu örnek dansöz oyası modelinde sadece iki renk üzerinden bir anlatım sunulmuştur. Her sıra sonunda ip kopartılarak yeni renge geçilmiştir. Sıralı bir şekilde ilerleyen bir yapım şekli vardır. Son aşamasında sıcak bıçakla kesilerek oyalar birbirlerinden ayrılmışlardır.

Dansöz Tığ Oyası Yapımı ve Bıçakla Kesimi

İlk sıra ve son sıra haricindeki tüm sıralar birbirinin tekrarı şeklinde oluşmaktadır. Sadece kullanılan renkler farklıdır. Videoda anlatılan örnek için 6 sıra örülmüştür. İlk sıra tığ batısına batarak kurulmuştur. Sonraki sıralar bu başlangıç sırasının üzerine işlenmiştir.

Tığ İşi Dansöz Oyası Yapımı
Tığ İşi Dansöz Oyası Yapımı

Dansöz oyasının ilk sırası şu şekilde yapılmıştır. Tığ batısına girilmiş ve 3 zincir çekilmiştir. Devamında aynı tığ batısına iki tane üçlü tırabzan işlenerek baştaki zincirle toplamda 3 tane tırabzan yapılmıştır. Araya 3 zincir çekilip başına 1 kez sararak bir sonraki tığ batısına da 3 tane üçlü tırabzan yapılmıştır. Ardından 4 zincir çekilmiş ve 1 tığ batısı atlanıp diğerine geçiş yapılmıştır. Diğerine de 3 adet üçlü tırabzan yapılarak sıra sonuna kadar baştan itibaren yapılan işlemler tekrarlanmıştır.

Tığ işi dansöz oyasının diğer sıraları ise şu şekilde örülmektedir. Üç zincirli ortaya girilerek başına 1 kez alıp aynı yuvaya sırası ile 3 üçlü tırabzan, 3 zincir ve 3 üçlü tırabzan yapılmıştır. Devamındaki üç zincirli ortaya 4 zincir ile geçilerek aynı tırabzanlar buraya da işlenmişlerdir. Bu sıra ve diğer sıralar üç zincirli ortalara girerek işlenen tırabzanlarla doldurulmuştur.

En son sıraya da aynı modelin bir benzeri pimpirikli bir sıra geçilmiştir.

Oyanın tüm sıraları tamamlandıktan sonra ocakta bıçak kızdırılarak dikey olarak kesme işlemi yapılmıştır.

Anlatımlı Dansöz Tığ Oya Modeli Videosu

Tüm bu anlatımların görsel olarak sunumu aşağıdaki videoda bulunmaktadır. Bu videodan oyayı daha iyi çözüp siz de hemen dansöz oyanızı işlemeye başlayabilirsiniz.

Kaynak: https://youtu.be/fXsS-Lz9Geo

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı