Tığ İşi Dalda Fıstık Oyası Yapımı

Tığ İşi Dalda Fıstık Oyası Yapımı
Tığ İşi Dalda Fıstık Oyası Yapımı

Yazma kenarı için kullanılan ancak mutfak havlu kenarlarına da yakışacağını düşündüğüm dalda fıstık oyası yapımının anlatıldığı bir video paylaşıyorum. Bu oyanın yapımında kenar yaprağı olarak örülen motifin bir önceki yapraklı çarkıfelek tığ oyasında da kullanıldığını hatırlatmak isterim. Verilecek aranın belirlenmesinde kullanılan pimpirikli sıra da bu oyanın ki ile aynıdır.

Dalda Fıstık Oyası Yapımı
Dalda Fıstık Oyası Yapımı

Görünüm itibari ile oldukça geniş bir tığ oyası modelidir. Dalda fıstık oyası çiçek motifi yazmalarda kullanılan en küçük halkanın bir büyüğü ile yapılmıştır. Tığ olarak 22 numara ve ip olarak da Leylak marka oya iplikleri kullanılmıştır.

Yeni model tığ oyası olan dalda fıstık oyasının çiçek motifi yazma kenarı dışında yapılıp sonradan yazmaya eklenen bir motiftir. Serum halkayı sık iğnelerle doldurularak başlanmıştır. Ardından 9 zincirli fıstık oyası ile 6 adet taç yaprağı yapılmıştır. Bu her bir 9 zincire fıstık oyası için 15’er ilmek edinilmiştir. Devamında bütün yaprakların arkasına 5 zincirli köprüler yapılmıştır. Toplamda 6 köprü yapıldıktan sonra ip kesilmiştir. Sonrasında bu köprülere çiçeğin en dışında kalacak olan yeşil taç yaprakları yapılmıştır.

Verilecek arayı belirlemek için pimpirikli bir motif ve çiçekli motifleri yazma kenarına eklemek için de yapraklı bir dal yapılmıştır. Son olarak çiçek motifleri yeşil yapraklarından yazma kenarına ve kenar yapraklara tutturularak dalda fıstık oyası tamamlanmıştır.

Dalda Fıstık Oyası Yapım Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı