Tığ İşi Çilekli Yelek Hırka Şal Kare Motifi Yapımı

Tığ İşi Çilekli Yelek Hırka Şal Kare Motifi Yapımı
Tığ İşi Çilekli Yelek Hırka Şal Kare Motifi Yapımı

Gayet büyük ama bir o kadar da güzel bu kare motif çalışması ile güzel yelekler, hırkalar ve şallar örebilirsiniz. Adı çilekli kare motifi olan bu örnekle aynı zamanda dantel örtüler de yapabilirsiniz. Çok aralıklı ve büyük delikli bir motif olması nedeni ile yazlık projelerinizde değerlendirebileceğiniz türdendir.

Bu anlatımda bu motiflerin nasıl örüleceği ve birbirlerine nasıl ekleneceğinden bahsedilmiştir. Motif 9 sıradan oluşmaktadır. Büyük motif olduğu için ince bir iple örülmesi önerilmiştir. 2,5 ya da 3 numara tığla örülmesi tavsiye edilmiştir. Eğer farklı örnekler arıyorsanız 70 adet örgü kare motif modelleri yazımıza bakmalısınız.

Çilekli Yelek Hırka Şal Modeli Nasıl Örülür?

Her kare motifte olduğu gibi buna da ortasından bir sihirli halka ile başlanır. İlk önce yuvarlak bir biçimde ilerlenir. Belli bir sıradan sonra köşelerin oluşturulması ile kare şekline dönüştürülür. Hemen hemen her kare motif yapımında olduğu gibi.

Çilekli Yelek Hırka Şal Kare Motifi
Çilekli Yelek Hırka Şal Kare Motifi

İlk sırada sihirli halka için sık iğnelerle doldurulmuş ve sonraki sırada da çilek motiflerinin yaprakları oluşturulmuştur. Yapraklar üçlü tırabzanların bir arada toplanıp örülmesi ile elde edilmiştir. Aralarına da 5 zincirli yuvalar çalışılmıştır. Ardından üzerine 8 tane 8 zincirli kafesler örülmüştür.

Bu aşamadan sonra çilekli kare motifin en gösterişli yerinin yapımına geçilmiştir. Bunun için her bir deliğin içine 1 sık iğne ile başlanan, yukarı doğru her seferinde çekim sayıları artırılan tırabzanlarla  yükseltilen ve aynı sistemle bu sefer aşağı inilen yapraklar çalışılmıştır. Aşağıda şemada gösterildiği gibi.

Çilekli kare motif yaprak şeması
Çilekli kare motif yaprak şeması

Bu büyük yaprakların yapımından sonra artık motifin kare şeklini almasını sağlayacak işlemin uygulanmasına geçilmiştir. Kare içinde gerekli işlemlerin nasıl yapıldığı, ardından motifin nasıl genişletildiği ve birbirlerine nasıl eklendiği aşağıdaki videodan izlenebilir.

Bu çilekli kare motif ile motifli kolay yelek yapımı da buraya tıklanarak incelenebilir.

Kaynak: https://youtu.be/9ku9HdD8I8c (atolyehobi)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı