Tığ İşi Çilek Oyası Yapımı

Çilek Oyası Yapımı
Çilek Oyası Yapımı

Hem görselliği hem de yapılış zevki açısından harika bir yeni tığ oya modelini siz değerli takipçilerimin beğenisine sunuyorum. Kullanılan motiflerin ve renklerin şirinliği neden ile oyanın ismi çilek oyası olarak isimlendirilmiş. Bu oyayı bizlere sunduğu ve emekleri için de Oya ve Dantel dünyası kanalına teşekkürlerimi bir borç biliyorum.

Çilek motifleri oyadan ayrı olarak örülüp sonradan yazma kenarına eklenmiş bir tığ oya çeşididir. Motifler yeşil yaprakları ve çilek gövde kısımları ile birlikte yazmadan ayrı olarak örülmüştür. Tığ işi çilek oyası için verilecek arada çubuklu motifler göze çarpmaktadır. Arada bırakılanların üç tanesinin tepelerine pıtırcıklar işlenmiştir. İki çubuklu motif ise pıtırcıksız çilek motiflerinin eklenmesi için yapılmıştır.

Çilek Modeli Tığ Oya Örneği Yapımı

İki sırada değerlendirebiliriz. İlk sırada çilek oyaları yazmadan ayrı örülmüşlerdir. Örme işlemine yeşil renkte 4 yaprağının yapımı ile başlanmıştır. Çilek yaprakları 10 zincirli bir yuva içerisine işlenmişlerdir. Her bir yaprak peşi sıra sıralanan üçlü tırabzanlarla oluşturulmuştur. Üçlü tırabzanlar 4 tırabzan yapılıp edinilen yuva içerisine yapılmışlardır.

Tığ İşi Çilek Oyası Yapımı
Tığ İşi Çilek Oyası Yapımı

Yaprakların hepsi bittikten sonra diğer renkte oya ipi ile çilek oyasının gövdesine başlanmıştır. Sık iğne ile yaprakların ortasındaki yuvaya ip sabitlenmiştir. Üç zincir çekilerek bu yuva içerisine 10 tane üçlü tırabzan yapılmıştır. Sonraki sırada ilk sıradaki tırabzanların tek tek tepesine batarak 3 zincirli yuvalar elde edilmiştir. Bu yuvalardan itibaren yukarı doğru eksiltme yaparak 4 zincirli pimpiriklerle çilek motifinin gövdesi tamamlanmıştır.

İkinci sırada önceden örülen tığ işi çilek oyaları yazma kenarına eklenmişlerdir. İlk önce yazma kenarının tığ batısı yapılıp üzerine örümcekle başlanan tırabzanla devam edilip sık iğne ile sonlandırılan çubuklu motifler işlenmiştir. Bu çubuklardan üçer tanesinin üzerine 4 zincirli pıtırcık yapılırken iki tanesinin üzeri de boş bırakılmıştır. Bu boş bırakılan çubuklara da çilek motifleri iki yeşil yaprağı üzerinden eklenmişlerdir.

Anlatımlı Çilek Oyası Videosu

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı