Tığ İşi Çilek Havlu Kenarı Yapımı

Tığ İşi Çilek Havlu Kenarı
Tığ İşi Çilek Havlu Kenarı

Yeni bir havlu kenarı modeli olan çilekli havlu kenarı yapımını sizlere aktarıyorum. Videolu anlatımı da bulunan bu güzel çilek motifli havlu kenarı çeyizlik havlularınızda oldukça güzel duracaktır. Bu videoda havlu kenarına dikim yeri, çilek motifleri ve motifleri çevreleyen dış kenarların yapımı anlatılmıştır.

Oyanın yapımında ağırlıklı olarak beyaz renk kullanılmış olup çilek renkleri olan yeşil ve kırmızı da kullanılmıştır. Bu yeni havlu kenarı tığ oyası modelinin yapımına çilek kısmının göbeği ile başlanmıştır. Göbek kısmı zincirli yuva içerisine toplamda 7 adet üçer adet ikili tırabzanların birlikte kapatılması ile oluşturulmuştur. Ardından çileğin gövdesi için göbek kısmındaki yuvalar içerisinden başlayarak yukarı doğru eksiltme yapmak suretiyle üçerli üçlü tırabzanlar yapılmıştır.

Tığ İşi Çilek Havlu Kenarı Yapımı
Tığ İşi Çilek Havlu Kenarı Yapımı

Ardından çilek havlu kenarı oyasının kenar kısımlarının işlenmesine geçilmiştir. Beyaz renkli iple çileğin etrafına 10 zincirli gözenekler yapılmıştır. Gözeneklerin en dışına her yuvaya 3 üçlü tırabzan, 3 zincir, 3 üçlü tırabzan yaparak bir sıra geçilmiştir. Bir üstüne de aradaki yuvalara denk gelecek şekilde bir alt sıradakinin aynısı yapılmıştır. Çilek motiflerinin yapımı bu kadardır. Bu şekilde çilekli motifler örülerek birbirine eklenme ve havlu kenarına ekleme yeri yapımına geçilmiştir.

Motifleri birbirlerine eklemek için yeşil renkli ip kullanılmıştır. Çilek motiflerinin dış kenarlarına aralarında 5 zincirli 1 pimpirik olacak şekilde 5 zincirli köprüler yapılmıştır. Devamında diğer çilekli motif ilkine eklenmiş ve aynı bordür diğerine yaparak devam edilmiştir. Devamında havlu kenarına ekleme yeri için 8 zincirli bir başlangıç sırası ile tüm çilek motifleri birbirine bağlanmıştır. Yine çoğu havlu kenarında olduğu gibi zincir ve tırabzan ile kutucuklardan oluşan bir ekleme yeri işlenmiştir.

Bunun yanında dağlı havlu kenarı örneği yapımını da öğrenmek istiyorsanız sitemden ulaşabilirsiniz.

Çilekli Havlu Kenarı Yapımı Anlatımlı Video:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı