Tığ İşi Çilek Anahtarlık Nasıl Yapılır?

Tığ İşi Çilek Anahtarlık Yapımı
Tığ İşi Çilek Anahtarlık Yapımı

Tığ işi ile sadece oyalar, danteller ya da örgüler yapılmadığını hepimiz biliyoruz. Çeşitli minik süs eşyaları yapılabiliyor. Bunlardan biri de tığ işi anahtarlık modelleridir. Bugün de bunlardan biri olan çilek anahtarlık yapımını öğreneceğiz.

Bu projeyle elinizde kalan ipleri de değerlendirebileceksiniz. Özellikle özel günler için hediyelik olarak hazırlayabileceğiniz şirin anahtarlıklar örmüş olacaksınız. Bununla da kalmayıp motifi biraz büyüterek anahtarlık yerine mutfaklarda tencere altı ya da tutaç olarak da kullanabilirsiniz.

Yalnızca iki renk iple örülmüş tığ işi çilek anahtarlık modeli haricinde tığ işi minyatür elbise modelleri de çalışabilirsiniz. Minyatür dondurma anahtarlıklar da örebilirsiniz.

Anlatımlı Çilek Anahtarlık Yapımı
Anlatımlı Çilek Anahtarlık Yapımı

Örgü Çilek Anahtarlık Nasıl Örülür?

Nasıl yapıldığı ile ilgili videolu anlatımı var. Ancak yine de çilek anahtarlık modelinin nasıl örüldüğü ile ilgili sizlere özet bilgi verelim.

Çilekler, örnek anlatımında koton iplikle örülmüştür. 3 numara tığ kullanılmıştır. Yeşil renkle örülen sap kısmından başlanmıştır. Sap kısmına başlanmadan önce anahtarlığa geçirilecek kısmın yapımı için ipten bir miktar bırakılmıştır. Tığ işi çilek anahtarlık modelinin yeşil yaprağı için 6 zincirli bir halka oluşturulmuş ve içerisine 12 adet tırabzan grubu çalışılmıştır. Sonra ip kopartılıp çileğin gövdesinin örülmesine başlanmıştır.

Gövdesi ikili tırabzanlarla örülmüştür. Örülürken eksiltme yapılarak çileğin kenarındaki girintiler oluşturulmuştur. Bu şekilde örülerek sanki iki parçanın birleşiminden oluşmuş iki katlı bir çilek motifi elde edilmiştir.

Kaynak: https://youtu.be/T-4xvfqcOiU (atolyehobi)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı