Tığ İşi Çiçekli Kare Battaniye Motif Yapımı

Çiçekli kare battaniye motif yapımı
Çiçekli kare battaniye motif yapımı

Yeni tığ işi kare motif modeli oldukça güzel ve kolay bir yapım zorluğuna sahip. Hanım dilendi bey beğendi modelinin mantığı ile örülmüş çiçekli kare motif örneğidir. Ortasındaki küçük çiçek motifi nedeni ile bu şekilde isimlendirilmiş. Küçük kareler şeklinde örülüyor ve birbirlerine eklenip çok güzel bebek battaniyeleri ortaya çıkarılabilir. Bunun yanında hırka, yelek, şal gibi örgülerde de rahatlıkla kullanabilir.

Videolu anlatımında tek renkli olarak yapılmıştır. İstenirse ortası farklı, diğer sıralı farklı renklerde örülebilir. Bunda renk değişimi yapılabilir ama bazı tek renk kare motif modellerinde imkansızdır. Bu tarz kare motif modelleri bebe ipleri, elde kalmış ipler ile örülebilir.

Çiçekli kare battaniye modeli
Çiçekli kare battaniye modeli

Çiçekli Kare Battaniye Motifi Nasıl Örülür?

Her kare motifte olduğu gibi bu çiçekli kare motif modeli de tırabzanlarla örülmektedir. Ancak tırabzanlar hanım dilendi bey beğendi de gibi örülmemektedir. Tırabzanlar toplanarak ilerlenmektedir.

Çiçekli kare motif örneği
Çiçekli kare motif örneği

Beraber toplanan tırabzanlarla ortasındaki yuvarlak çiçek motifinden başlanmış ve sonrasında köşelerden itibaren kare şekli verilmeye başlanmıştır. Sonraki sıralarda köşelerde çiçekte olduğu gibi toplamalı tırabzan, aralarda ise normal tırabzan çalışılmıştır. Çiçekten sonra bu şekilde 3 sıra çalışıldıktan sonra 4. ve son sırada komple tırabzanla bitirilmiştir.

Bu güzel ve şık tığ işi çiçek kare battaniye motifi detaylı anlatımı aşağıdaki videolu anlatımında yapılmıştır.

Kaynak: https://youtu.be/W81nkM3vJXI (atolyehobi)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı