Tığ İşi Çiçek Motifli Kabuk Örgü Modeli Yapımı

Tığ İşi Çiçekli Motifli Kabuk Örgü Modeli
Tığ İşi Çiçekli Motifli Kabuk Örgü Modeli

Tığ işe yapılan örgü modellerinden çiçek motifli kabuk örneğinin nasıl yapıldığını anlatmaya çalışacağım. Belirli kısımlarında yerleştirilmiş olan küçük ve şirin çiçek motifi bu örgü modeline oldukça güzel bir hava katmış. Bu örneği örgü bebek kıyafetlerinde, yastık kılıflarında, yelek ve hırkalarda kullanabilirsiniz.

Farklı tığ işi örgü modelleri ve yapılışları hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız sitemdeki örgü modelleri kategorimden yararlanabilirsiniz.

Ayrıca desenli puf modeli de tığ işleri modelleri arasında çok ilgi görmekte ve beğenilmektedir.

Kullanılan Tığ Teknikleri

  • Zincir
  • Sık iğne
  • İkili tırabzan
  • Üçlü tırabzan
  • Sık iğneyi önden örme – İlk olarak tığ ile ilmeğe önden girilir ve sonraki ilmeğin arkasından öne doğru çıkılır. Tığa ip sarılır ve ip iki ilmeğin içinden tığ ile geçirilerek sık iğne örülür.

Minik Çiçek Motifli Kabuk Desenli Tığ İşi Örgü Modeli Nasıl Örülür?

Kabuk motifli örgü modeline 12 ve katları +2 ilmek ile başlanır. Sonrasında aşağıda anlatılan 6 sıranın yapılışına geçilir.

Sıra 1:

1 zincir atlayıp son zincire kadar şu adımlar tekrarlanır: Sonraki 5 zincirin her birinde 1 sık iğne yapılır, 3 zincir çekilir, 3 zincir atlanır ve sonraki 4 zincirin her birinde 1 sık iğne yapılır. Sıranın son zincirine de 1 sık iğne yapılır ve dönülür.

Tığ İşi Çiçekli Motifli Kabuk Örgü Modeli Sıra 1
Tığ İşi Çiçekli Motifli Kabuk Örgü Modeli Sıra 1

Sıra 2:

1 zincir çekilir ve aşağıda ilk ilmekte 1 sık iğne yapılır. Sonra sıra sonuna kadar bu adımlar tekrarlama yapılır:  1 zincir çekilir, 3 zincirin boşluğun 11 üçlü tırabzan yapılır, 1 zincir çekilir, aşağıda 4 sık iğne atlanır, sonraki ilmekte 1 sık iğne yapılır. Ardından dönülür.

Tığ İşi Çiçekli Motifli Kabuk Örgü Modeli Sıra 2
Tığ İşi Çiçekli Motifli Kabuk Örgü Modeli Sıra 2

Sıra 3:

4 zincir çekilir.

Tekrar: 1 üçlü tırabzan atlanır, aşağıda sonraki 9 üçlü tırabzanın her birinin üstüne 1 önden sık iğne yapılır, 3 zincir çekilir.

1 üçlü tırabzan atlanarak aşağıda sonraki 9 üçlü tırabzanın her birine önden sık iğne örülür, 1 zincir çekilir, aşağıda sık iğnede 1 ikili tırabzan yapılır.

Tığ İşi Çiçekli Motifli Kabuk Örgü Modeli Sıra 3
Tığ İşi Çiçekli Motifli Kabuk Örgü Modeli Sıra 3

Sıra 4:

5 zincir yapılır ve 1 zincirin boşluğunda 5 üçlü tırabzan işlenir.

Tekrar: 1 zincir yapılır, aşağıda 4 ilmek atlanır, sonraki ilmekte 1 sık iğne yapılır, 1 zincir yapılır, 3 zincirin boşluğunda 11 üçlü tırabzan yapılır.

1 zincir çekilir, aşağıda 4 ilmek atlanır, sonraki ilmekte 1 sık iğne yapılır, 1 zincir çekilir, 4 zincirin boşluğunda 5 üçlü tırabzan örülür, üçüncü zincirde 1 üçlü tırabzan örülür ve dönülür.

Tığ İşi Çiçekli Motifli Kabuk Örgü Modeli Sıra 4
Tığ İşi Çiçekli Motifli Kabuk Örgü Modeli Sıra 4

Sıra 5:

1 zincir çekilir ve ilk üçlü tırabzanda 1 sık iğne yapılır. Sonraki 4 üçlü tırabzanın her birinin üstüne önden 1 sık iğne çalışılır.

Tekrar: 3 zincir yapılır, 1 üçlü tırabzan örülür, aşağıda sonraki 9 üçlü tırabzanın her birinin üstüne önden 1 sık iğne çalışılır.

3 zincir çekilir, 1 üçlü tırabzan örülür, aşağıda sonraki 4 üçlü tırabzanın her birinin üstüne önden 1 sık iğne çalışılır, beşinci zincirde 1 sık iğne yapılır ve dönülür.

Tığ İşi Çiçekli Motifli Kabuk Örgü Modeli Sıra 5
Tığ İşi Çiçekli Motifli Kabuk Örgü Modeli Sıra 5

Sıra 6:

1 zincir çekilir ve aşağıda ilk ilmekte 1 sık iğne yapılır.

Tekrar: 1 zincir yapılır, 3 zincirin boşluğunda 11 üçlü tırabzan, 1 zincir yapılır, aşağıda 4 önden örülen sık iğne atlanır, sonraki ilmekte 1 sık iğne yapılır ve dönülür.

İstenilen uzunluğa erişilene kadar sıra 3 ve 6 arası tekrarlanır ve çiçek motifli kabuk örgü modeli bitirilir.

Tığ İşi Çiçekli Motifli Kabuk Örgü Modeli Diyagram 1
Tığ İşi Çiçekli Motifli Kabuk Örgü Modeli Diyagram 1
Tığ İşi Çiçekli Motifli Kabuk Örgü Modeli Diyagram 2
Tığ İşi Çiçekli Motifli Kabuk Örgü Modeli Diyagram 2
Tığ İşi Çiçekli Motifli Kabuk Örgü Modeli Büyük
Tığ İşi Çiçekli Motifli Kabuk Örgü Modeli Büyük
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı