Tığ İşi Çeyizlik Patik Yapımı

Tığ İşi Çeyizlik Patik Modeli
Tığ İşi Çeyizlik Patik Modeli

Başka örgülerde kullanılan desenlerin farklı örgü projelerinde de kullanılabildiğini görmüştük. Bunlardan biri de bebek battaniyesi için kullanılan örneğin patiğe uyarlanmasıdır. Uyarlanarak çok güzel bir çeyizlik patik modeli ortaya çıkarılmıştır.

Biz de bu yeni tığ işi patik modelinin yapımını videolu anlatımı ile sizlerin beğenisine sunuyoruz. Desenlerin yapımı biraz uğraştırıcı olduğu için sizlere başta zor gelebilir. Ancak yine de bu güzel örgü patik modelini yapmaya değer.

Bayan patiği 37-38 numara ayak için tasarlanmıştır. İp olarak 3 farklı renkte patik ipi kullanılmıştır. Ayrıca bu çeyizlik patik örneği 5 numara tığ ile örülmüştür.

Buna da Göz Atın: Gösterişli Çeyizlik Tığ İşi Patik Modeli Yapımı

Yeni Çeyizlik Patik Modeli Nasıl Örülür?

Patiğin yapımına burun kısmından başlanmıştır. İlk önce bir sihirli halka edinilmiş ve içerisine ikili tırabzanlar yapılmıştır. Sonraki turlarda da tırabzanlarla ilerlenerek toplamda 6 sıra bu şekilde örülmüştür.

Tığ İşi Çeyizlik Patik Örneği
Tığ İşi Çeyizlik Patik Örneği

Sonrasında tığ işi çeyizlik patik yapımında dalgalı şerit şeklindeki örneğin oluşturulmasına geçilmiştir. Bu şerit modeli patiğin bundan sonraki sıralarında uygulanmıştır. Sık iğneler ile oluşturulmuştur. İlk olarak krem rengi iple sık iğne-tırabzanla dalgalı bir sıra geçilmiştir. Ardından renkli iple bunun üzerine yine 1 sıra sadece sık iğne yapılmıştır. Her sıra bitiminde ip kopartılarak yeni sıraya başlanmıştır.

Topuk kısmının arkasında 3 parmak kalasıya kadar bu dalgalı çizgi motiflerinden örülmeye devam edilmiştir. Topuk kısmı için ortada 9 tırabzan kalacak şekilde ayarlama yapılmıştır. En son patiğin ağız kısmının oyası yapılarak tamamlanmıştır.

Kaynak: https://youtu.be/tXrMSikWris (Ören Hanım)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı