Örgü Videoları

Tığ İşi Çarpı File Örgü Modeli

Çarpı File Örgü Modeli
Çarpı File Örgü Modeli

Daha önceden de yapılışlarını ve videolu anlatımlarını paylaştığım file örgü modellerinden birinin daha anlatımını paylaşacağım. Çarpı (X) file örgü deseni adı verilen örneğin detaylı anlatımını birlikte inceleyeceğiz. Nasıl örüldüğü ve nelere dikkat etmenizle ilgili püf noktaları vereceğiz.

Gözenekli yapısı nedeni ile bu tarz fileli örgü örnekleri yazlık projelerinizde değerlendirmeniz için oldukça idealdir. Hele ki bu örgü desenleri 2018 yılında oldukça da popüler olmuştur. Tek sırada sanki iki sıra örülmüş gibi bir görünüm sergileyen bu model biraz karmaşık gibi dursa da aslında yapımı çok kolaydır.

Çarpı (X) File Örgü Örneği Yapılışı

Etol, şal ve hırka gibi yazlık örgülerinizde kullanabileceğiniz az ip giden bir örnektir. Ufak bir parça üzerinden çarpı fileli örgü modelinin nasıl yapıldığı ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Kısacası tırabzan yapmayı bilen herkesin yapabileceği basit bir modeldir.

Çarpı File Örgü Deseni
Çarpı File Örgü Deseni

Örneğin başlangıcı için alt kısma bir miktar zincir çekilerek işe başlanmıştır. Ardından çapraz file örgüsü tek sırada kurulmuştur ve bu sıranın tekrarı yapılarak ilerlenmiştir. Bu örgü modelinin yapılışındaki en önemli püf noktası da başta tığa alınan iplik 3 aşamada bitirilip 4. aşamada ayrı yapılıyor olmasıdır.

File deseni uzunca tırabzanlarla X’ler şeklinde örülüyor gibi dursa da aslında yapılışı farklıdır. Tığa dört kez ip sarılıp ikişer ikişer ayrım yapılarak örülen tırabzanlardan meydana gelmiştir.

Açıklamalı Çarpı File Örgü Modeli Videosu

Yazlık bluz, yelek ve şallarınızda rahatlıkla uygulayabileceğiniz bu örneğin yapımı anlatımlı bir video ile de gösterilmiştir. Videoyu aşağıda bulabilir ve örgülerinizde bu çarpı file örgü örneğini kullanıp farklı sonuçlar alabilirsiniz.

Kaynak: https://youtu.be/WCeip-htVKo (atolyehobi)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı