Tığ İşi Boncuklu Patik Modeli Yapımı

Tığ İşi Boncuklu Patik Modeli
Tığ İşi Boncuklu Patik Modeli

Bu zamana kadar birçok el örgüsü patik modelini yapılışları ile paylaştık. İki renkli olanından, tek parça örülenine, desenlisinden tutun da babetine kadar. Ancak bunların içerisinde en çok dikkat çekeni boncuklu patik modelleri olmuştur. Bu konumuzda da çokça istek alan yeni bir boncuklu patik örneği ve yapılışını sizlerin beğenisine sunacağız.

Yeni tığ işi bayan patik modeli resimlerinden de anlaşılacağı üzere çok kolay bir yapıma sahip. Yeni öğrenenlerin bile üstesinden gelebileceği türden. Delikli düz bir şekilde desensiz üreyen bir model. En son bilek kısmına oyası yapılıp boncuklar ekleniyor.

Tek renk patik ipi ile 5 numara 1,5 mm tığ kullanılarak örülüyor. Bunun haricinde renkli taş boncuklar ile süslemesi yapılıyor.

Tığ İşi Boncuklu Patik Yapılışı
Tığ İşi Boncuklu Patik Yapılışı

Boncuklu Bayan Patik Modeli Nasıl Örülüyor?

Anlatımı yapılan tığ işi boncuklu patik modeli 37-38 numara ayak içindir. Gerekli yerlerde artırma ya da eksiltme yapılarak daha büyük ve daha küçük ayaklar için örülebiliyor.

Patik yapımına burun kısmından başlanıyor. Model gözenekli bir yapıda. Aralarda birer zincir olacak şekilde yan yana örülen ikili tırabzanlardan oluşuyor. Köşeler için ise 2 zincir çekilmekte.

Tığ İşi Boncuklu Patik Örneği
Tığ İşi Boncuklu Patik Örneği

4. sıraya kadar artırma yapılarak ilerleniyor. Eğer büyük numaralar için örülecekse bir sıra daha artırma yapılabilir. Sonrasında ise artırma yok. Bilek kısmına kadar aynı şekilde devam ediliyor.

Sonra patiğin yanları örülüyor. Bu kısım tekli tırabzanlarla bitiriliyor.

Ardından boncuklar patik ipine dizilip zincir çekerek bilek kenar süsü oluşturuluyor.

Kaynak: https://youtu.be/7EEMEbSZBOs (Ören Hanım)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı