Tığ İşi Bebek Yeleği Yapımı

Tığ İşi Bebek Yeleği Yapımı
Tığ İşi Bebek Yeleği Yapımı

3 ile 5 yaş arasına rahatlıkla olabilecek bir bebek yeleğidir. Rakamları artırarak dilediğiniz yaş grubuna göre hazırlayabilirsiniz. Dilediğiniz genişlikte ve uzunlukta örebileceğiniz çok basit tığ işi motiflerle örebileceğiniz bir modeldir.

Bebek yeleği yapımı için ilk önce 5 tane tığ işi kare motifi bir araya getirilmiştir. Bu kare motiflerin nasıl yapıldığı hanım beğendi bey dilendi modeli konusunda videolu olarak anlatılmıştır. Sonrasında bunun etrafına çerçeve yaparak devam edilmiştir. Sonuçta tek parça halinde örülen güzel bir tığ işi bebek yeleği modeli ortaya çıkartılmıştır.

Kare Motifler ile Bebek Yeleği Yapımı

Beş adet kare motif yukarıda paylaştığım linkteki gibi örülüp birleştirildikten sonra etrafı tırabzanlardan oluşan 3 sıra ile çevrilmiştir. İlk iki sıra birbiri ardına devam eden tırabzanlarla örülmüştür. Üçüncü sıra ise tırabzanlar arada zincirle boşluk verilerek üçlü gruplar halinde oluşturulmuştur.

Tığ İşi Bebek Yeleği Modeli
Tığ İşi Bebek Yeleği Modeli

Kare motiflerin çevrelenme işi bu şekilde yapıldıktan sonra yeleğin yukarı kısmının örülmesine geçilmiştir. Kimi sıralarda boşluklu tırabzanlar, kimi sıralarda da düz tırabzanlar şeklinde ilerlenerek kol altına kadar örülmüştür.

Sonra kol kesimi yapılıp yaka kısmına gelindiğinde her iki taraf için tırabzan sayılarında eksiltmelere gidilmiştir.

Yaka kesiminden sonra da yeleğin kenar kısımlarına oya işlemi uygulanarak daha düzgün bir görüntü elde edilmiştir.

Anlatımlı Kare Motiflerden Başlamalı Bebek Yeleği Videosu

Kare motifleri haricinde yeleğin yapılışı ile ilgili tüm detaylar için aşağıdaki sesli anlatımlı videosuna başvurabilirsiniz. Modeli öğrendiyseniz bu kolay tığ işi bebek yeleği modelini artık kendi bebekleriniz için de örebilirsiniz.

Kaynak: https://youtu.be/wJwgqS1YFes

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı