Tığ İşi Bebek Pelerini (Panço) Modeli Yapımı

Tığ İşi Bebek Pelerini Modeli
Tığ İşi Bebek Pelerini Modeli

Sizlere bebeğiniz ya da çocuğunuz için örebileceğiniz oldukça güzel bir örgü pelerin (panço) modeli paylaşacağız. Örnek anlatımı 2 yaş için yapılmıştır. Ancak bu pelerin ya da pançoyu mantığını kavradıktan sonra bir yetişkin için bile örebilirsiniz. Koton iplerle örerseniz daha güzel sonuçlar alabilirsiniz. Çünkü model koton iplikle daha belirgin bir hal almaktadır.

Bu örgü bebek pelerini iki farklı renkte iple çalışılmıştır. Pelerinin gövdesinde daha koyu bir renk tercih edilirken, etek ve yaka kenarlarında ise daha açık renk tercihi yapılmıştır. Bunlarla birlikte pelerinin örülmesinde 4 numara da tığ kullanılmıştır. Bağcık için de bir kurdeleden faydalanılmıştır.

Tığ İşi Bebek Pelerini Örneği
Tığ İşi Bebek Pelerini Örneği

Tığ İşi Bebek Pelerini Ya da Pançosu Nasıl Örülür?

Pelerinin yapımına boyundan yapılacak kişi ölçütünde zincir çekerek başlanmıştır. Zincirin tek sayıda bitirilmesine dikkat edilmiştir. Bu anlatımda tığ işi bebek pelerini başlangıcı için 69 zincir çekilmiştir. İncir üzerine her zincire tırabzan yapılmıştır. Onunda üzerine bir tek bir çift tırabzan yapılarak 1 sıra daha geçilmiştir. Bir sonraki sırada ise tırabzanlar bir üç, bir tek şeklinde yapılarak deniz kabuğu modeli kurulmuştur. Bundan sonra da kabukla devam edilmiş ama her sırada kabuğun sayıları artırılmıştır.

Yukarıda anlatıldığı şekilde deniz kabuğu deseni ile bebek pelerini örüldükten sonra etek ucuna farklı renkle kirpik çalışılmıştır. Ayrıca aynı renkle boyun kısmına da yaka yapılmıştır. Yaka da tırabzanlı sıralarla çalışıldıktan sonra ucuna yine kirpik çalışması uygulanmıştır.

Kaynak: https://youtu.be/pS41AoY0qP8 (Örgücü Şirin)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı