Tığ İşi Bebek Patiği Nasıl Yapılır

Tığ işi bebek patiği
Tığ işi bebek patiği

Tığ işleri ile çok farklı ve çok güzel el işi projeleri üretilmektedir. Tığ işi ile kazaklar, hırkalar, atkılar, bereler gibi birçok örülebilmektedir. Bunun yanında bebekler içinde harika tığ işi çalışmalar bulunmaktadır. İşte ben de bu yoldan çıkarak sizlere harika bir tığ işi bebek patiği yapımını paylaşmaya çalışacağım. Göstereceğim örnek sneakers ayakkabı modellerinden yola çıkarak düzenlenmiş bir bebek patiğidir. Hem erkek hem de kız bebekler için kullanılabilecek bir tığ işi çalışmasıdır. Bu bebek patiğinde ekstra bir motif kullanmamış olup çok sade ve basit bir tasarım oluşması sağlanmıştır. Örgüden tam bir bebek spor ayakkabısı yapılmıştır diyebiliriz.

Tığ işi bebek patiği taban, dil, topuk ve bağcık olmak üzere 4 parçadan oluşmuştur. Yapımında işe 100% gri ve mavi renginde pamuk ip ve 3.5 mm. E/4 tığ kullanılmıştır. Bunun haricinde makas, dikiş iğnesi ve 2 adet ilmek işaretleyicisi kullanılacak diğer yardımcı malzemelerdir. Bu bebek patiğinin yapımında tığ işlerinde çok kullanılan zincir, sık iğne, tırabzan, ikili tırabzan, ilmek kaydırma haricinde arka ilmekten tırabzan tekniğini de uygulayacağız.

Şimdi bebek patiğinin yapımına geçelim ve parça parça nasıl örüldüğünü görelim.

Tığ işi bebek patiği yapım aşamaları
Tığ işi bebek patiği yapım aşamaları

1. Taban Kısmının Örülmesi

Taban kısmı 3 sıradan oluşmaktadır. Gri renkli ip kullanılmıştır. Başlangıç için 10 zincir örülür. İkinci zincirden tığ ile girerek sadece arka ilmekler örülür. Birinci turda toplamda 24 ilmek, ikinci turda 34 ilmek ve üçüncü turda da 44 ilmek örülmüştür. Örme işlemi bitince ip kesilip diğer parçaya geçilir. Daha detaylı anlatımına aşağıdaki yapılış videosundan ulaşabilirsiniz.

2. Üst Bölümün Örülmesi

Renk olarak gri renk ip kullanılmıştır. Yapılışında 1 ilmek zincir çekildikten sonra diğerleri arka ilmekten tırabzan tekniği kullanılmıştır. Ayrıntılı yapılışı aşağıdaki videoda mevcuttur. Yapımında toplam 44 ilmek örülmektedir.

3. Dil Kısmının Yapılması

Bebek patiğinin dilinin yapılmasında mavi renkli iplik kullanılmıştır. Patiğin ön parçasının üzerinde 20 ilmek işaretleyin. İp ekleyin, işaretli iki ilmeğin birinde 1 zincir yapın ve dilin yapımına başlayın. Sıralar halinde çalışın. Dil toplamda 6 sıradan oluşmakta ve sonu düğüm atılarak tığ işi kapatılır. Tığ işi patiğin ilk sırasında 20, ikinci sırasında 16, üçüncü sırada 12 ve diğer sıralarda ise 9 ilmek örülmüştür.

4. Topuk İçin Yapılacaklar

Bu da mavi renkli ip ile örülmektedir. Topukta 28 ilmek işaretlenir. İlmek işaretleyiciler işaretlenir ve işaretli herhangi bir ilmekten başlanır. Toplamda 5 sıra örülür. Birinci sırada 28, ikincide 26, üçüncüde 26, dördüncüde 24, beşincide 24 ilmek örülmektedir.

5. Patik Bağının Yapılması

Gri renkli ip kullanılmıştır. Yapımında 85 zincir çekilmiştir.

Tığ işi sneakers bebek patiğinin yapımını özet olarak paylaştım. Daha detaylı anlatımı aşağıda paylaştığım kaynak linkinden faydalanabilirsiniz ya da yapılış videosunu izleyebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı