Tığ işi Bayan Tunik Modeli Yapımı

Görsel güzellikleri tartışılmaz olan danteller, gipürler ve diğer organzeler, inanılmaz sonuçları alacağınız şık ürünler. Peki bu tarz özel ürünleri sizler de kendiniz yapmak istemez misiniz? Muhteşem tığ işi bayan tunik modelini gördüğünüzde bunu yapmak isteyeceğinize eminiz. İnanılmaz, farklı ve hoş bir ürün olan bu parçayı birçok mağazada ya da marka ürünlerinde bile bulamazsınız. Tamamen el emeği ile uzun yıllar giyebileceğiniz bu ürünün yapılışını sizlere detaylı bir şekilde anlatacağız.

Öncelikle rengini kendiniz belirleyeceğiniz, orta kalınlıkta ip ve tığ temin etmeniz gerekiyor. Sonrasında bu harika ve şık tığ işi bayan tunik yapımına birlikte başlayabiliriz.

Tığ işi bayan tunik

Öncelikle motif şemamızın anlatımı ile işe başlayalım. Yukarıda gördüğünüz şema sayesinde sizler de başarılı ve kolay bir şekilde bu modeli kendiniz yapabilirsiniz. Her zincire 2 sık iğne yaparak 24 sık iğne oluşturun bu boşlukların içine gelecek şekilde, bir de altta ki tırabzanın üzerine gelecek şekilde doldurun.

12 zincir çekerek işleme başlayın. Sonra başladığınız yere birleştirin bir halka elde edin. Şemada 2 yazan sıraya geçin. 5 zincir yapın, ikili tırabzan, 2 zincir 2 li tırabzan ile devam edin. 12 delik olacak şekilde bitirin.

3 nolu sıradan devam edelim. 3 ikili tırabzan 2 zincir yaparak devam edin.

4. sıraya yine 5 zincir ile dönün. Alttan bir atlayarak 2 zincir 1 ikili tırabzan şeklinde devam edin.

5. sırada 6 zincir ikili tırabzan yapacaksınız. Bu şekilde motifin son aşamasına geleceğiz.

10 tane ikili tırabzan, 1 sık iğne, 10 ikili tırabzan ve 1 sık iğne şeklinde modeli tamamlayın.

Bu motifleri etek ucuna koyacaksınız. Şimdi bunları ekleyip, üzerine istediğiniz şekilde delikli bir görüntü elde ederek doldurun. Yaka, boyun ve ense açıklığı için kalıp kullanabilirsiniz.

tığ işi bayan tunik yapımı

Uç kısımlarına da ip püsküller yaparak, güncel ve modern bir tığ işi bayan tunik yapabilirsiniz. Özellikle kırık beyaz tonlarında bir ip tercih ederseniz, daha antik bir havaya sahip olan ürünler kullanmış olursunuz. Sizler de bu şık ve göz alıcı el emeği harika tunik ile inanılmaz güzel görüneceksiniz.

tığ işi bayan tunik modeli

İşte modelimizin bitmiş hali.

tığ işi bayan tunik modeli yapılışı

Bir önceki yazımız olan Tığ İşi Dekoratif Tül Perde Anlatımlı başlıklı makalemizde tığ işi dekoratif tül perde, tığ işi dekoratif tül perde modelleri ve tığ işi dekoratif tül perde nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevgi

25 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım. Benim hakkımda daha detaylı bilgi için Ben Kimim sayfama bir göz atabilirsiniz.

2 Cevaplar

  1. hilal dedi ki:

    öncelikle teşekkürler ama sanki başka bir motif anlatılmış. bu fotosu olan değil…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir