Tığ İşi Ayı Teddy Şapka Yapımı

Tığ İşi Ayı Teddy Şapka Yapımı
Tığ İşi Ayı Teddy Şapka Yapımı

Oyuncak ayı şapkası küçük bir erkek ya da bir kız çocuk için şirin bir aksesuardır. Eğer yünlü bir iplik kullanılarak yapılmışsa, ayrıca süper sıcaktır. Ayı Teddy şapka örneği yaklaşık 48-51 kafa boyutu olan bir çocuk için uygundur. Daha küçük bir şapka yapmak istiyorsanız 54 yerine 51 ilmekle başlamalısınız. Ekstra 3 ilmek (toplam 57 tane) artırılması size daha büyük bir şapka yapma imkanı verir. Daha fazla ya da daha az turda tığ işi ile şapka derinliğini kolayca değiştirebilirsiniz. Nihai boyutun tığ işinize ne kadar çok bağlı olduğunu da unutmayın.

Malzemeler:

  • İp olarak oldukça kalın 100 g. 96 metre uzunluğunda Drops Andes marka ipler kullanılmıştır. Bu ipin 65%’yün, 35%’i ise alpakadır. Açık koyu kahverengi, koyu kahverengi, açık mavi ve siyah renkleri tercih edilmiştir. Siz benzer özellikte iplerle de bu çalışmayı yapabilirsiniz.
  • 5 numara tığ
  • Gözler için 2 düğme

Ayı Teddy örgü şapka ilmek kaydırma, zincir, sık iğne ve tırabzan gibi tığ işi tekniklerinin bir arada kullanılması sonucunda ortaya çıkmıştır.

Ayı Teddy Şapka Yapımı
Ayı Teddy Şapka Yapımı

Tığ İşi Ayı Teddy Şapka Modeli Yapımı:

Örgü modeli için üstten aşağıya doğru bir çalışma yapılır.

1. Açık kahverengi ip kullanılır. Bir sihirli halka oluşturulur ve içerisine 9 tırabzan yapılır.
2. Bu sırada her bir tırabzanın üzerine 2 adet tırabzan çalışılır. [18]3. Üçüncü sırada ilk ilmeğe 1, sonrakine 2 tırabzan denk gelecek şekilde 6 tekrardan oluşan bir çalışma yapılır. [27]4. Dördüncü turda ilk 2 ilmeğe 1, sonrakine 2 tırabzan denk gelecek şekilde 6 tekrarlı bir çalışma yapılır. [36]5. Beşinci turda ilk 3 ilmeğe 1, sonrakine 2 tırabzan denk gelecek şekilde 6 tekrarlı bir çalışma yapılır. [45]6. Altıncı turda ilk 4 ilmeğe 1, sonrakine 2 tırabzan denk gelecek şekilde 6 tekrarlı bir çalışma yapılır. [54]7-18. Yedi ve on sekizinci turlarda Her ilmek üzerine 1 tırabzanla devam edilir. On sekizinci tur bittikten sonra sonraki üç ilmeğin her birine 1 sık iğne, sonra gelen ilmeğe de ilmek kaydırma işlemi uygulanır.

İpliği kesmeden ilk kulak kısmı yapılmaya başlanır.

19. On dokuzuncu tura 1 zincir çekerek başlanır. Aynı ilmekten başlayarak her bir sonraki 11 ilmeğe sık iğne çalışılır.
20. Bir zincir çekilip dönülür. Bir sonraki ilmekten başlayarak her bir sonraki 10 ilmeğe sık iğne yapılır.
21. Bir zincir çekilerek dönülür. Sıradaki ilmekten başlayarak her bir sonraki 9 ilmeğe sık iğne çalışılır.
22-30. Solda 1 sık iğne kalana kadar önceki turlardaki gibi devam edilir.

Yaklaşık 10 cm. uzunluğunda iten bir kuyruk bırakın ve ardından ipi kesin.

İkinci kulak kısmına uygun yeri bulmak için çocuğunuzun başında şapkayı deneyin. Birinci kulakta olduğu gibi aynı yolla 19-30. Sıraları tekrarlayın.

Tığ İşi Ayı Teddy Şapka

Kenarlığın Yapımı:

Ayı Teddy şapkasının kenarlık kısmı için koyu kahverengi renkli ip kullanılmıştır ve sık iğne ile çalışılmıştır. Boyundan başlanır ve ilk kulak kısmına kadar devam edilir. Şapkayı bağlamak için kullanılacak olan kuyruk kısımları için 45 zincir çekilir. İkinci ilmekten başlayarak her bir ilmekte ilmek kaydırılır. İkinci kulak kısmının ucuna kadar şapkanın kenarlığının yapımına devam edilir. İlki için yapılan işlemlerin aynısı tekrarlanır. Şapkanın etrafı dolanana kadar kenarlık örülür. Sonunda ise kenarlığı tamamlamak için ilk sık iğnede ilmek kaydırılır.

Kulakların (2 Adet) Yapımı:

1. Koyu kahverengi ile örülür. Bir sihirli halka oluşturulur ve içine 6 sık iğne çalışılır.
2. Her bir ilmekte 2 sık iğne çalışılır.
3. Bir ilmekte 1 sık iğne, sonrakinde 2 sık iğne şeklinde 6 kez tekrarlama yapılır. [18]4. Sonraki 5 ilmekten her birine sık iğne, sonraki ilmeğe 2 sık iğne şeklinde 3 tekrarlama yapılır. [21]5-8. Her bir ilmeğe sık iğne çalışılır.

Ağzın Yapımı:

1. Açık mavi renk iple yapılır. Bir sihirli halka ve içerisine 6 sık iğne çalışılır.
2. Her bir ilmeğe 2 sık iğne yapılır. [12]3. Sonraki ilmeğe 1 sık iğne, sonraki ilmeğe de 2 sık iğne şeklinde 6 tekrar yapılır. [18]4. Sonraki ilmeğe 1 sık iğne, sonraki ilmeğe 2 sık iğne şeklinde 3 tekrar yapılır. Sonraki 3 ilmekte sık iğne yapılır. Sonra baştan itibaren işlemler bir kez daha tekrarlanır. [24]5. Sonraki 3 ilmekte sık iğne çalışılır. Sonraki ilmekte 2 sık iğne, sonraki ilmekte 1 sık iğne şeklinde 2 tekrar yapılır. Sonraki ilmekte 2 sık iğne çalışılır. Sonraki 4 ilmeğe sık iğne yapılır. [30]

Burnun Yapımı:

Burun siyah iple çalışılır. Bir sihirli halka içine 9 tırabzan çalışılır.  Birinci tırabzanda ilmek kaydırılır.

Kulakları ve ağzı uygun yerlere dikilir. Ağzın üzerine burun yerleştirilip dikilir. Gözleri oluşturacak olan düğmeler uygun yerlere dikilir. Artık tığ işi örgü ayı Teddy şapka kullanıma hazırdır.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı