Tığ İşi Ayçiçeği Oyası Yapımı

Tığ İşi Ayçiçeği Oyası Modeli
Tığ İşi Ayçiçeği Oyası Modeli

Yeni oyalardan bu kez de bir mutfak havlu kenarı modeli paylaşmak istedik. Bu yazımızda daha yeni yayınlanmış olan ve tığla işlenen ayçiçeği oyası örneği ve anlatımını videosuyla birlikte paylaştık. Kullanılan renkleri itibari ile mutfak havlu kenarlarınıza çok yakışacağı gibi, istenirse yazma kenarlarına da uyarlanabilir. Motifleri çok da büyük değil.

Farklı bir görünümde olan ayçiçeği oya modeli sarı, beyaz ve yeşil gibi 3 farklı oya ipi ile çalışılmıştır. Oya 3 sıradan meydana gelmiştir ve yapılışı oldukça da kolaydır. Görüntü olarak ağaç üstünde yapraklar tığ oyası modeline oldukça benzemektedir. Hatta ikinci ve üçüncü sırasındaki tırabzanla işlenen yapraklar birebir aynıdır.

Tığ İşi Ayçiçeği Oyası Örneği
Tığ İşi Ayçiçeği Oyası Örneği

Ayçiçeği Mutfak Havlu Kenarı Oyası Nasıl İşlenir?

Tığ batısın üzerine yeşille işlenen sıralı bir motif çalışması uygulanmıştır. Buradaki motiflerden örümcekle başlanan tepesi pimpirikli çubuklu olanlar verilecek arayı belirlemek için kullanılmıştır. Ayçiçeği motifi arası için bunlardan 3 tane çalışılmıştır. Dördüncü de ise Ayçiçek motifinin işlenebilmesi için gerekli olan 6 yuvalı bir motif yapılmıştır. Bu sırada tırabzan, sık iğne, zincir ve örümcek gibi tığ tekniklerine yer verilmiştir.

İkinci sırada beyaz renkle Ayçiçek oya örneğinin yapımına geçilmiştir. İlk sıradaki 6 yuvanın her birine 4 adet tırabzan yapılmıştır. Aralarına da 4 adet zincir çekilmiştir. Üçüncü sırada ise sarı renkli ipe geçilerek tırabzan ve sık iğne ile bu 4 zincirli yuvalar içerisine 5 adet yaprak çalışılmıştır. Sonuçta ortaya güzel bir ayçiçeği tığ oyası modeli çıkartılmıştır.

Kaynak: https://youtu.be/wwSvhi5fco0 (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı