Tığ İşi Angry Bird Şapka Yapımı

Tığ İşi Angry Bird Şapka Yapımı
Tığ İşi Angry Bird Şapka Yapımı

Bu yazıda çocuklarınız için örgü Angry Bird şapkası yapmak için gerekli tığ işi uygulamalarını bulacaksınız. Şapka tığ işi ya da şişle örülebilir. Şapkanın temel deseninin nasıl yapıldığı Ayı Teddy örgü şapka yapımında anlatılmaktadır. Linke tıklayarak öğrenebilirsiniz. Bu anlatımda ayrıca örgü modelinin yapılışına tekrardan yer verilmemiştir.

Angry Bird Şapka Yapımı İçin Malzemeler

Beyaz, siyah ve turuncu renkte iplik tercihi yapılmıştır. Yün markası olarak da Steinbach Wolle Capri tercih edilmiştir. Özellikleri 100% merinos yünü, 50 g, 125 m.’dir. Siz aynı özelliklerde farklı marka kullanabilirsiniz.
3,5 numara tığ
Gözlerin içini doldurmak için biraz elyaf dolgu
Örgü iğnesi

Bu çalışmada ilmek kaydırma, zincir, sık iğne tığ örgü tekniklerine başvurulmuştur.

Gözlerin Yapımı (2 Adet)

1. Gözler için beyaz renk iplik kullanılmıştır. İki zincir çekilir. Tığ ile ikinci ilmek içinde 6 sık iğne çalışılır. [6]2. Her bir ilmek içinde 2 sık iğne çalışılır. [12]3. Sonraki ilmekte sık iğne, sonrakinde 2 sık iğne şeklinde 6 tekrar yapılır. [12]4. Sonraki 2 ilmeğin her birinde sık iğne, sonrakinde 2 sık iğne şeklinde 6 tekrar yapılır. [24]5-7. Her bir ilmekte sık iğne çalışılır.
7. İki sık iğne birlikte örülür. Bu adım toplamda 12 kez tekrarlanır. [12]

Angry Bird Şapka Örmek
Angry Bird Şapka Örmek

Göz Bebeği Yapımı (2 Adet)

1. Siyah iplik kullanılmıştır. İki zincir çekilir. Tığla ikinci zincirin içine 7 sık iğne çalışılır. İlk ilmekte ilmek kaydırılır.
2. Gözlerin üzerine örülen göz bebekleri dikilir.

Kaşların Yapımı (2 Adet)

1. Siyah iplikle örülür. 16 zincir çekilir. Tığla ikinci ilmekten başlayarak sonraki her bir 15 ilmek içine sık iğne çalışılır. [15]2. Bir zincir çekilir ve dönülür. Sonraki her bir 8 ilmek içine sık iğne yapılır. Sonraki her bir 7 ilmekte ilmek kaydırılır.

Gaganın Yapımı

1. Turuncu renkte ip ile örülür. 10 zincir çekilir. Tığla ikinci ilmekten başlayarak sonraki her bir 9 ilmek içine sık iğne çalışılır. [9]2-9. Dönülür. Tığ ile ikinci ilmekten başlayarak her bir ilmek içine sık iğne çalışılır. Böylelikle 9. tur sonunda solda yalnızca 1 ilmek kalacaktır.

Muntazam bir bitiriş için iplik kesmeden parçanın etrafındaki ilmeklere sık iğne çalışılır. Her bir köşede 2 ilmek yapılır.

Büyük İbik Yapımı

Şapkada kullanılan iplik renginde ve aynı numarada tığ ile yapılır.

1. İki zincir çekilir. Tığla ikinci ilmek içine 6 sık iğne yapılır. [6]2. Her bir ilmeğe 2 sık iğne çalışılır. [12]3. Her bir ilmeğe 1 sık iğne çalışılır.
4-11. İki sık iğne birlikte örülür, ilmeklerin geri kalanında sık iğne çalışılır.

On birinci tur sonunda solda 4 ilmek kalacaktır.

Küçük İbik Yapımı

1. İki zincir çekilir. Tığ ile ikinci ilmekte 6 sık iğne yapılır. [6]2. Sonraki ilmekte 1 sık iğne, sonraki ilmekte 2 sık iğne şeklinde 3 tekrar yapılır. [9]3. Her bir ilmeğe sık iğne çalışılır.
4-8. İki sık iğne birlikte örülür ve geri kalan ilmeklerde sık iğne çalışılır.

Sekizinci tur sonunda solda 4 ilmek kalacaktır.

Kaynak: http://www.lilleliis.com/amigurumi-crochet-freebies/angry-bird-hat/

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı