Tığ İşi Ağaç Oyası Yapımı

Tığ İşi Ağaç Oyası Yapımı
Tığ İşi Ağaç Oyası Yapımı

Göze hoş gelen oya modellerinden bir yenisi daha sizlerle. İki rengin kullanıldığı bu harika tığ işi ağaç oyası Oya Hanım’ın bir çalışmasıdır. Başlangıç şekli diğer tığ oyalarının başlangıcına göre biraz farklıdır. Üstten başlanıp aşağıya doğru inilen bir yapılışı bulunmaktadır.

İlk önce ağaçların üstündeki bordo renkli kirpikler yapılmıştır. Sonrasında ağacın dalları ve gövdesi başka renk iple örülmüş ve diğer ağaçlara geçiş için ise örümcekler çekilmiştir. En son yine bordo renkle zincir çekerek yazma kenarına ekleme sırası yapılmıştır.

Görüldüğü üzere yapımı basit tığ oyalarından biridir. Videolu anlatımı da bulunmaktadır. Videosunda sadece ağaç oyasının yapımı anlatılmıştır. Yazma kenarına eklemesi gösterilmemiştir.

Ağaç Motifli Tığ Oyası Yapımı

Kirpik yapımında 6 tane zincir çekilmiştir. Geri dönüp 5. zincire batıp sık iğne yapılarak ilk kirpik oluşturulmuştur. Aynı yöntemi tekrarlayarak diğer kirpikler de hazır hale getirilmiştir.

İp kesilip ağaçların dalları ve gövdelerinin yapımı için başka bir renkte ipe geçilmiştir. Tığ üzerinde ilmek oluşturulduktan sonra 7 tane zincir çekilmiştir. Ardından ilk iki kirpiğin arasına girerek ilmekler çift kat çift kat şeklinde çekilmiştir. Devamında iki kez dolanıp diğer kirpik aralarında da aynı şekilde çekilerek tığ üzerinde 6 ilmek toplanmıştır.

Ağaç Oyası Yapımı
Ağaç Oyası Yapımı

İlk etapta üç tanesi birden toplanmış ve devam eden kirpiklerin arasına girerek tekrar 3 tane toplanmıştır. Bu 3 tane toplama işi diğer kirpik arasına girip bir kez daha tekrarlanmıştır. Sonra tığda kalan 2 tane kalan ilmek de bir toplanıp oyanın ters tarafına dönülmüştür.

Başta gövde için çekilen 7 zincire 5 tane sık iğne yapılmıştır. Devamında 5 zincir çekilmiş ve oyanın düz yüzüne dönülerek en son yapılan sık iğneye tutturulmuştur. Sonra 1 santimden biraz uzun bir örümcek çekilmiş ve iki kere dolanıp sıradaki boş kirpik arasına girilmiştir. Tekrar baştan yapılan adımlar tekrarlanarak diğer ağaç dalları ve gövdeleri de yapılmıştır.

Son aşamada farklı renkte oya ipi ile oyanın altında kalacak olan zinciri yapılmıştır. Bunun için aralarda 9 zincir çekilmiştir.

Anlatımlı Tığ İşi Ağaç Oyası Videosu

Oyanın yapımı için uygulanması gereken tüm adımları videosundan daha net öğrenmeniz mümkündür.

Kaynak: https://youtu.be/o73H7qyrlaQ

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı