Tığ İşi Afgan Altıgen Bebek Battaniyesi

tığ işi afgan bebek battaniyesi
tığ işi afgan bebek battaniyesi

Bu ücretsiz tığ Afgan deseni içerisinde altıgen bloklar kullanır. Bu şekilde modern bir bebek battaniyesi yapmış olacaksınız. Ayrıca kolay bir şekilde boyutunu istediğiniz gibi ayarlamanız mümkün.

afgan işi bebek battaniyesi
bebek battaniyesi

Bu tığ işi afgan altıgen motifli bebek battaniyesi yapımında kullanılan renkler hem kız hem de erkek bebeklere gidebilecek tarzda düşünülmüş. Kullanılan renkler hem cıvıl cıvıl hem de gözü yormayacak bir pastellikte seçilmiş. Zaten renk seçimlerinden anlaşılacağı gibi cinsiyet seçimi yapılmamış olup nötr renkler tercih edilmiş.

altıgen afgan işi bebek battaniyesi
altıgen bebek battaniyesi

Afgan işi bebek battaniyesi işinde koton iplik kullanılmış. Altıgenlerin içerisinde bir tavşan şapka yapımında kullanılan desen bulunmakta.

altıgen afgan bebek battaniyesi
altıgen motifli bebek battaniyesi

İlk etapta battaniyemizin boyutlarını belirlememiz lazım. Bunun için de nasıl bir battaniye istiyoruz, ne amaçla kullanacağız. Bunu seçmemiz gerekli. Bir puset battaniyesi mi, yoksa bir kucak battaniyesi mi, bebek battaniyesi mi, yatak örtüsü mü. Çünkü battaniyemizin boyutları seçimimize göre değişecektir.

Tığ işi altıgen motifli Afgan bebek battaniyesi örümü için ne gibi malzemeler gerekli. Onlara geçelim.

 • Koton iplik. Resimdeki renklerde ya da kendi belirleyeceğiniz renklerde. Adet olarak her bir altıgen için 1 çile işinizi görecektir.
 • Çelik tığ. Özellikle koton iplikler için iyi bir tercih olacaktır.
 • Goblen iğnesi.
 • Makas
 • Örgü tezgahı. 40-50 TL’ye bunu hobi mağazalarından temin edebilirsiniz. Ama isterseniz Örgü Tezgahı Nasıl Yapılır yazımızı okuyarak kendi tezgahınızı yapabilir ve ucuza mal edebilirsiniz.
tığ işi bebek battaniyesi

Artık malzemelerimizi de saydığımıza göre ücretsiz altıgen modelli Afgan bebek battaniyesi yapımına geçebiliriz.

 1. İlk önce Afgan bebek battaniyesi altıgen motiflerinden hangi renkten kaç tane yapılacağını ve büyüklüğünün ne kadar olacağını kararlaştırmalısınız.
 2. Buradan temel tığ işi altıgen deseni yapımına bakabilirsiniz.
 3. Örgü tezgahımızı hazırlayalım. Altıgen parça boyutunuzu belirledikten sonra Örgü tezgahımıza isterseniz şiş batırıp isterseniz de bambu şişlerden alıp bir mastar oluşturunuz. Bu mastar bize tüm altıgenlerin aynı boyutta olmasında yarar sağlayacaktır. Bu da altıgen motifleri birleştirirken kolaylık sağlayıp bebek battaniyemizin güzel bir şekilde ortaya çıkmasını sağlayacaktır.
 4. Bu görünmez dikiş metodunu kullanarak altıgenleri birleştirin.
  tığ işi altıgen afgan bebek battaniyesi
 5. İki sıra sık iğne ile battaniyemizin etrafını dolaşalım. Bunun için aşağıdaki adımları takip edin.
tığ işi altıgen motifli bebek battaniyesi

Kenarın 1 nci Sırası : 2 zincir, altıgenlerin birleştiği köşe başına 1 sık iğne sahil edip altıgenin kenarına her dikişte sık iğne uygulanır. Altıgenlerin köşelerini birleştirmek için 3 sık iğne uygulayın. Her bir sıranın başına geldiğiniz zaman 1 yarım sık iğne ile birleştirin. Resimde görüldüğü gibi (Row 1-2).

Kenarın 2 nci Sırası : 1 zincir, altıgen kenarlarında her dikişte sık iğne, altıgen köşe birleşimleri neredeyse oraya sadece 1 sık iğne koyun. Altıgenlerin köşelerini birleştirmek için 3 sık iğne uygulayın. Her bir sıranın başına geldiğiniz zaman 1 yarım sık iğne ile birleştirin ve kapatıp bağlayın.  Sonunda örgümüz hazır.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı