Tığ İşi 3D Yelpaze Örgü Modeli

Tığ İşi 3D Yelpaze Örgü Modeli
Tığ İşi 3D Yelpaze Örgü Modeli

Öyle örgü modelleri var ki ördüklerinize ayrı bir güzellik katar. Bunlardan biri yelpaze örgü modelleridir. Genelde bebek battaniyesi, atkı, bere gibi örgülerde kendini gösterir. Bu konuda da kolay bir yelpaze örgü modeli yapılışını ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.

Bu model daha gösterişli, daha kabartmalı ve daha göz doldurmaktadır. Bu yüzden de modelin ismine 3D yelpaze örgü modeli ismi verilmiştir. Ayrıca deniz kabuğuna benzer bir yapısı olduğu için deniz kabuğu örgü modeli olarak da anılmaktadır.

3D Yelpaze Örgü Modeli Nasıl Örülür?

Modele 10’un katları +2 ilmek şeklinde zincir çekerek başlanmaktadır. İlk kurulum sırası bu zincirler üzerinde olmaktadır. Sonraki sıralar ise bir önceki yelpaze motiflerinin üzerine kurulmaktadır. Sıra sonları ve başları bu açıdan çok önemlidir. Düzgün yapılmadığı takdirde modelde artmalar ve eksiltmeler olur.

3D Yelpaze Örgü Modeli
3D Yelpaze Örgü Modeli

İlk sıra 4 zincir atlayıp 5.’sine batarak aynı yuva içerisine arada 1 zincir olacak şekilde iki 5 tane ikili tırabzan örülerek oluşturulur. Arka yüzde ise bu beşli tırabzanların arkasından geçirerek tırabzanlar örülmüştür. Bir zincirlik arada yine 1 zincir çekilmiştir.

İkinci sıra yelpazelerine başlanmadan önce yelpazeleri tutturmak için bir hazırlık sırası geçilmiştir. Bunu yaparken de bir alt sıradaki yelpazelerin ortasına batarak yelpaze üzerlerine sık iğneler yapılmıştır. Yelpaze aralarına batıp da birer tane ikili tırabzan yapılarak hazırlık sırası tamamlanmıştır. Oluşan hazırlık sırasındaki yuvalara batarak ikinci sıranın yelpazeleri de ilk sıranın aralarına gelecek şekilde örülmüştür.

Bu ikinci sıranın sürekli tekrarı yapılarak istenilen uzunluğa kadar örülmelidir.

Anlatımlı Tığ İşi Üç Boyutlu Yelpaze Örgü Modeli Videosu

Özellikle bebek battaniyelerinde güzel bir motif oluşturacağını düşündüğüm bu örneği aşağıdaki yapılış videosundan daha detaylı öğrenebilirsiniz. Her sırasında farklı renk kombinasyonları deneyebilir ya da düz bir renkle de iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı