Tığ İşi 3 Boyutlu Yelpaze Şal Yapılışı

3 Boyutlu Yelpaze Şal Örneği
3 Boyutlu Yelpaze Şal Örneği

Yazın ve ilkbaharın serinliğinde kullanabileceğiniz anlatımlı yeni şal modeli yapılışına bakacağız. İstiridye, deniz kabuğu ya da yelpaze de denilen bir örgü modeli ile örülen bu tığ işi şal örneğine bayılacaksınız.

Yeni şal örneğinin 3 boyutlu bir görünümü vardır. Her sıra üzerine kat kat yapılan yelpaze örgü modelleri ile aynı zamanda bir üçgen şal modelidir. Örnek çalışma, içinde birçok rengin barındığı ebruli ipler ile örülmüştür ama siz ince Angora iplerle de örebilirsiniz. 250 grama yakın ipin kullanıldığı yelpaze şal modeli enseden başlanarak örülmektedir.

3 Boyutlu Yelpaze Şal Örneği Nasıl Örülür?

Yapılışı ile ilgili yukarıda kısa bilgiler verdiğim yeni şal modeli 3,5 numara tığla örülmüştür. Yapımında aşağıdaki şablondan yararlanılmıştır.

3 Boyutlu Yelpaze Şal Şablonu
3 Boyutlu Yelpaze Şal Şablonu

Şalın kenar kısmı diğer şallardan farklı olarak düz bir şekilde ilerlemiştir. Şalın örülmesine 6 zincirli bir halka oluşturularak başlanmıştır. Halka içine de sanki hanım dilendi bey beğendi örneği gibi üçer adet ikili tırabzanlardan oluşan 4 adet grup çalışılmıştır.

3 Boyutlu Yelpaze Şal Modeli
3 Boyutlu Yelpaze Şal Modeli

Başlangıç bu şekilde yapıldıktan sonra yukarıdaki şablona bağlı kalarak yelpaze şalın diğer kısımları örülmüştür. Tırabzan ve zincirlerle yelpaze motifleri yapılarak 3 boyutlu üçgen şal örneği tamamlanmıştır.

Açıklamalı Üçgen Şal Modeli Videosu

Yapılışı küçük bir örnek üzerinden farklı bir iple aşağıdaki videoda detaylı anlatılmıştır. Çeyizlik ya da gelinlik olarak örebileceğiniz yelpaze şal örneği için biraz fazla ip gidiyor ama verdiğiniz emeğin karşılığını fazlasıyla alıyorsunuz.

Kaynak: https://youtu.be/seXrtNSxOig (atolyehobi)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı