Tığ İle Üçlü Tırabzan Yapmanın İncelikleri

üçlü tırabzan nasıl yapılır
üçlü tırabzan nasıl yapılır

Tığ işi yaparken, tırabzan kelimesini çok kez duyarsınız. Tırabzan tığa iplik dolayarak çekme işlemidir. Bu işlem kimi zaman iki seferde yapılırken, iki sefer ya da üç sefer de yapılır. Tığ işlerini yaparken, yaptığımız işlemin ismini bilmek model çıkarırken, oldukça işinize yarar. Tığ işi üçlü tırabzan yapımı öğrendikten sonra son derece kolaydır ve hemen hemen tüm tığ işlerinde sıklıkla kullanılır.

Tığ işlerine başlarken ilk olarak zincir çekmek gerekir. Tığ işi üçlü tırabzan yapmadan önce, ilk sıramıza zincir çekiyoruz. Zincirlerimizi tamamladıktan sonra tığımıza iplik doluyoruz ve üçlü tırabzan yapımına geçiyoruz. Tığımıza ipimizi doluyoruz ve alt sırada çektiğimiz 4. zincire tığımızı batırıyoruz. Zincirin içerirsine tığımızı batırdıktan sonra tekrar tığımıza bir kez ip doluyoruz ve zincirimizin içerisinden tığımızı çıkarıyoruz. Tıpkı ikili tırabzanda olduğu gibi tığımızın üzerinde 3 adet ilmek oluşuyor.

Tığımıza ip doluyoruz ve önce ilk ilmekten geçiriyoruz. Tığımızın üzerinde tekrar 3 ilmek oluyor. Tekrar tığımıza ip doluyoruz ve iki ilmeği birlikte çekiyoruz. Geriye kalan iki ilmeği de tekrar tığımıza ip dolayarak çekiyoruz. Yanı tığımızın üzerinde olan ilmekleri 3 seferde çıkarmış oluyoruz. Tığ işi üçlü tırabzan yapımı esnasında dikkat etmemiz gereken husus, ilk ilmeği tek, diğer iki ilmeği ikili olarak çıkarmak. Üçlü tırabzan yapımını tüm alt sıra boyunca her zincirin içerisine dolayarak batıyoruz ve yine dolayarak çekiyoruz. Üç seferde tırabzanımızı tamamlıyoruz. Tığ işimizin her köşesine geldiğimiz zaman 4 zincir çekerek ilk zincirin kenarına tığımıza ip dolayarak batıyoruz.

Tığ işi üçlü tırabzan yapımında ilmekleri üç seferde çekmek son derece önemlidir. Kimi zaman ikili, kimi zaman üçlü ya da dörtlü tırabzan yapılırsa, üçlü tırabzan yapımını kavradıktan sonra, bakmadan bile rahatlıkla örebilirsiniz.

üçlü tırabzan
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı